A hálózati infrastruktúrák nagyban eltérnek egymástól a következőkben:
- a lefedett terület mérete,
- kapcsolódott felhasználók száma,
- az elérhető szolgáltatások száma és típusa.
Az ábra a két leggyakoribb hálózati infrastruktúrát szemlélteti:
- Helyi számítógép-hálózat (LAN, Local Area Network) - Egy hálózati infrastruktúra, amely kis földrajzi elhelyezkedésű területen biztosít összeköttetést a felhasználók és a végberendezések számára.
- Nagytávolságú hálózat (WAN, Wide Area Network) - Olyan hálózati infrastruktúra, amely széles földrajzi területen biztosít összeköttetést hálózatok között.
Egyéb hálózati típusok:
- Nagyvárosi hálózat (MAN, Metropolitan Area Network) - Olyan hálózati infrastruktúra, amely egy LAN-nál nagyobb, de egy WAN-nál kisebb fizikai területet fed le (pl. egy város területe). A MAN hálózatokat gyakran egyetlen szervezet működteti, például egy nagyvállalat.
- Vezetéknélküli LAN (WLAN, Wireless LAN) - Hasonló a LAN-hoz, de vezeték nélkül köti össze a felhasználókat és a végpontokat egy kis földrajzi területen.
- Adattároló hálózat (SAN, Storage Area Network) - Ezt a hálózati infrastruktúrát fájlszerverek támogatására tervezték, biztosítja az adatok tárolását, visszakereshetőségét és mentését. Modern szervereket, több lemezből álló adattárolókat (úgynevezett blokkokat) és Fibre Channel összeköttetéseket magában foglaló hálózat.