Hibatűrés
Az elvárás az, hogy az internet mindig rendelkezésre álljon annak a több millió felhasználónak a számára, akik használnák a hálózatot. Ehhez az szükséges, hogy a hálózati architektúra hibatűrő módon legyen felépítve. Az a hibatűrő hálózat, amely képes korlátozni egy hálózati kiesés hatását, vagyis hogy minél kevesebb eszköz legyen érintve a hibában. Ezek a hálózatok úgy vannak felépítve, hogy egy hiba bekövetkezésekor lehetővé tegyék a gyors helyreállást. Az ilyen hálózatok azon alapulnak, hogy az üzenet forrása és a célja közötti több útvonal is létezik. Ha egy útvonal megszakad, az üzeneteket azonnal egy másik kapcsolaton továbbítják. Redundanciának hívják, ha egy célállomáshoz egyszerre több út is vezet.
Vonalkapcsolt és kapcsolatorientált hálózatok
Ahhoz, hogy megértsük a redundancia szükségességét, vissza kell tekintenünk a korai telefonos rendszerek működésére. Ha valaki egy hagyományos telefonhívást kezdeményezett, akkor a hívásnak előbb fel kellett épülnie. Ez a folyamat állapította meg a szükséges kapcsolási helyszíneket a hívó fél (forrás) és a fogadó fél eszköze (célállomás) között. Egy átmeneti útvonal, pontosabban egy vonal épült ki a telefonhívás idejére. Ha bármelyik eszköz vagy kapcsolat megszakadt, az egész hívás sikertelenné vált. Újrakapcsolódás esetén pedig egy teljesen új hívást kellett kezdeményezni, új vonalak használatával. Ezt a kapcsolódási formát vonalkapcsolásnak nevezzük, részletei a mellékelt ábrán láthatók.
Több vonalkapcsolt hálózat előnyben részesítette a már kiépült vonalakat, mindezt akár a felépítendő új kapcsolatok rovására is. Amint két eszköz között egy vonal felépült, folyamatos használatba került, függetlenül attól, hogy volt-e kommunikáció az eszközök között, vagy sem. Ez mindaddig tartott, míg az egyik fél le nem bontotta a vonalat. Mivel csak véges sok kapcsolatot lehetett felépíteni, ezért megeshetett, hogy egy új hívás felépítésére már nem maradt elég erőforrás. A különböző alternatív útvonalak kiépítési költsége a megannyi hívás számára, valamint hálózati hiba esetén a kiesett kommunikációs elemek újraépítése túl költséges volt ahhoz, hogy optimális legyen ez a kapcsolódási mód az internetre való csatlakoztatáshoz.