A megjelenítési réteg
A megjelenítési rétegnek három fő funkciója van:
- Megjeleníti a forrásállomásról származó adatokat, vagy átalakítja azokat a célállomás által igényelt formára.
- Tömöríti az adatokat egy a célállomás által kitömöríthető formátumban.
- Titkosítja az adatokat az átvitelhez, valamint a célállomáson visszafejti azokat.
Amint az ábrán látható, a megjelenítési réteg az alkalmazási réteg adatait alakítja át, valamint határozza meg az egyes fájlformátumokra vonatkozó szabványokat. Az ismertebb videó szabványok közé tartozik a QuickTime és az MPEG (Motion Picture Experts Group). A QuickTime egy videóra és hangra vonatkozó Apple Computer által jegyzett szabvány, míg az MPEG szintén egy videó- és hangtömörítésre, valamint kódolásra szolgáló formátum.
A hálózatokon használt ismertebb grafikus képformátumok közé tartozik a GIF (Graphics Interchange Format), a JPEG (Joint Photographic Experts Group) és a PNG (Portable Network Graphics). A GIF és a JPEG rasztergrafikus képek tömörítésére és kódolására szolgáló szabványok. A PNG-t a GIF formátum bizonyos korlátainak kiküszöbölésére, majd végül a formátum lecserélésére tervezték.
A viszonyréteg
Ahogy a neve is utal rá, a viszonyréteg feladatai a forrás- és célalkalmazások közötti párbeszédek (munkamenetek) létrehozása és fenntartása. A viszonyréteg kezeli a párbeszédek kialakításához, fenntartásához, valamint a megszakadó vagy hosszabb ideje tétlen viszonyok újraindításához szükséges információcserét.