Mint azt korábban már említettük, a protokoll készlet egy sor protokoll, amelyek együttműködnek annak érdekében, hogy átfogó hálózati kommunikációs szolgáltatásokat biztosítsanak. A protokollkészletet megadhatja egy szabványügyi szervezet vagy akár kifejlesztheti egy gyártó is.

Az IP, HTTP és a DHCP protokollok mind részei az internet protokollkészletének, amit TCP/IP-nek (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) hívnak. A TCP/IP protokollkészlet egy nyílt szabvány, ami annyit jelenti, hogy a protokollok a nyilvánosság számára szabadon hozzáférhetőek, és bármely gyártó alkalmazhatja ezeket a protokollokat hardverében vagy a szoftverében.

A szabványosított protokoll egy olyan folyamat vagy protokoll, amelyet a hálózati ipar elfogadott és amelyet már egy szabványügyi szervezet is ratifikált, vagyis jóváhagyott. A szabványok használata a protokollok kidolgozása és végrehajtása során biztosítja, hogy a különböző gyártók termékei sikeresen együtt tudjanak működni. Ha egy protokollt nem szigorúan vesz figyelembe egy adott gyártó, a berendezései vagy szoftverei nem lesznek képesek sikeresen kommunikálni más gyártók termékeivel.

Az adatkommunikációban például ha egy beszélgetés egyik végpontján egy egyirányú kommunikációt vezérlő protokollt használunk, a másik végén pedig kétirányú kommunikációt leíró protokollt feltételezünk, minden valószínűség szerint nem tudunk adatot cserélni.

Egyes protokollok gyártóspecifikusak. A gyártóspecifikus ebben az összefüggésben azt jelenti, hogy egy vállalat vagy gyártó cég határozza meg a protokoll funkcióit és működését. Bizonyos protokollokat a tulajdonos engedélyével más szervezetek is használhatnak. Mások csak olyan berendezéseken alkalmazhatók, amelyeket a tulajdonos készített. Gyártóspecifikus protokollok az AppleTalk és a Novell Netware.

Több cég akár együtt is létrehozhat egy saját protokollt. Nem ritka, hogy a gyártó (vagy a gyártók csoportja) kidolgoz egy saját protokollt, hogy megfeleljen a fogyasztók igényeinek, majd segítséget nyújt abban, hogy ez a zárt protokoll nyílt szabvánnyá váljon. Az Ethernet protokollt például eredetileg Bob Metcalfe fejlesztette ki a XEROX Palo Alto Research Center-nél (PARC) az 1970-es években. 1979-ben Bob Metcalfe megalapította saját cégét 3COM néven, ezután együtt dolgozott a Digital Equipment Corporation (DEC), az Intel és a Xerox cégekkel azért, hogy támogassák a "DIX" szabványú Ethernet-et. 1985-ben az Institute of Electrical and Electronics Engineers (mérnököket egyesítő nemzetközi szervezet, IEEE) közzétette az IEEE 802.3 szabványt, amely szinte azonos az Ethernet-tel. Ma a 802.3 egy általános helyi hálózati (LAN) szabvány. Egy másik nem is olyan régi példa, amikor a Cisco megnyitotta az EIGRP útválasztási protokollt információs RFC-ként, hogy az ügyfelek igényeinek megfeleljen, akik vegyes hálózatokban is használni szeretnék.