Ahhoz hogy a sikeres hálózati kommunikáció működését megértsük, fontos megérteni a hálózati réteg címeinek és az adatkapcsolati réteg címeinek a szerepét is, amikor a két kommunikáló készülék azonos hálózatban található. A következő példában a PC1 kliens számítógép kommunikál az azonos IP hálózatban levő fájl- és FTP-szerverrel.
Hálózati címek
A hálózati rétegbeli címek, az IP-címek jelentik a küldő és a fogadó állomások hálózati- és állomáscímeit. Ebben az esetben a címek hálózati része megegyezik, és csak az állomás részben különböznek.
- Forrás IP-cím - A küldő készülék IP-címe, ez a kliens számítógép (PC1) címe: 192.168.1.110.
- Cél IP-cím - A fogadó eszköz IP-címe (FTP szerver): 192.168.1.9.
Adatkapcsolati címek
Amikor az IP csomagot küldő és fogadó állomások azonos hálózaton vannak, akkor az adatkapcsolati keret közvetlenül a fogadó eszköznek kerül elküldésre. Egy Ethernet hálózaton az adatkapcsolati címet Ethernet MAC-címnek hívják. A MAC-címek 48 bites címek, amelyek az Ethernet NIC áramköreibe ténylegesen is be vannak "égetve". A MAC-címet ezért gyakran nevezik fizikai címnek vagy beégetett címnek (Burned-in Address, BIA) is.
- Forrás MAC-cím - Ez az IP csomagot küldő eszköz (PC1) adatkapcsolati címe, vagy az Ethernet MAC-címe. A PC1 Ethernet NIC MAC-címe AA-AA-AA-AA-AA-AA.
- Cél MAC-cím - Ha a fogadó készülék ugyanazon a hálózaton van mint a küldő készülék, akkor ez maga a fogadó eszköz adatkapcsolati címe. Ebben a példában a cél FTP szerver MAC-címe: CC-CC-CC-CC-CC-CC.
A forrás és a cél címek hozzáadódnak az Ethernet kerethez. A keretet a beágyazott IP csomaggal most már PC1 továbbítani tudja közvetlenül az FTP szerver számára.