A MAC-cím használata az egyik legfontosabb szempontja az Ethernet LAN technológiának. A MAC-címek hexadecimális számozást használnak.
A hexadecimális egy olyan szó, amit mind főnévként, mind melléknévként is használnak. (Megjegyzés: ez az eredeti angol "hexadecimal" kifejezésre igaz, ám a magyar nyelvben jellemzően melléknévként használt.) Amikor önmagában (mint főnév) használjuk, a tizenhatos (hexadecimális) számrendszert jelenti. A hexadecimális rendszer egy kényelmes módját biztosítja a bináris értékek leírásának. Ahogy a decimális egy tízes alapú, a bináris pedig egy kettes alapú számrendszer, úgy a hexadecimális egy tizenhatos alapú rendszer.
A tizenhatos alapú számrendszer 0 és 9 közötti számokat használ, valamint betűket az A és az F között. Az 1. ábra a 0000-1111 közötti bináris értékek decimális és hexadecimális megfeleltethetőségét ábrázolja. Könnyebb egy értéket egyetlen hexadecimális számjeggyel kifejezni, mint négy darab bináris jeggyel.
Tekintettel arra, hogy 8 bit egy közös bináris csoportot (bájtot) alkot, a bináris 00000000-11111111 közti értékeket ki lehet fejezni a hexadecimális 00-tól FF-ig terjedő tartománnyal. A bevezető nullákat mindig megjelenítjük a teljes 8 bites kiírásnál. Például a 0000 1010 bináris értéket hexadecimális 0A-ként írjuk le.
Megjegyzés: Fontos, hogy megkülönböztessük a hexadecimális értékeket a decimális értéktől a 0-9 karakterek tekintetében, amint azt az 1. ábra mutatja.
Hexadecimális értékek leírása
A hexadecimális értékeket általában szövegesen írjuk le, ahol a konkrét értéket egy 0x előzi meg (pl. 0x73), vagy használhatunk egy 16-os alsó index-et is a jelölésre. Ritkábban egy H is követheti a számot, például 73H. Mivel azonban az index szövegét nem ismeri fel a parancssor vagy egy programozási környezet, a műszaki leírásban a hexadecimális értéket a "0x" (nulla X) vezeti be. Ezért a fenti példák így jelennek meg: 0x0A és 0x73.
A hexadecimális jegyeket használják az Ethernet MAC-címek és az IPv6-címek leírására is.
Hexadecimális számok átváltása
A decimális és hexadecimális számok közti átváltás nem bonyolult művelet, de 16-tal gyorsan osztani vagy szorozni nem mindig könnyű. Ha ilyen átalakítások szükségesek, általában könnyebb a decimális vagy hexadecimális értéket binárissá átalakítani, majd azután a binárist értéket alakítani át decimális vagy hexadecimális értékké.
Megfelelő gyakorlattal fel lehet ismerni a decimális és hexadecimális értékeknek megfeleltethető bináris bitmintákat. A 2. ábra ezeket a mintákat mutatja a kiválasztott 8 bites értékekhez.