Egy IPv4 alhálózat címtartományán belül háromféle cím van:
- hálózatcím
- állomáscímek
- üzenetszórási cím
Hálózatcím
A hálózatcím a hálózatra hivatkozás egyik szokásos módja. Az alhálózati maszkot vagy az előtag hosszát is használhatjuk erre. Például az első ábrán levő hálózatot hívhatjuk 10.1.1.0 hálózatnak, 10.1.1.0 255.255.255.0 hálózatnak, vagy 10.1.1.0/24 hálózatnak is. A 10.1.1.0/24 hálózat minden állomása esetén a címeik hálózat része ugyanaz lesz.
Ahogy a második ábra mutatja, egy IPv4 hálózaton az első cím a hálózatcímnek van fenntartva. Ez a cím az állomás részen csupa nullákat tartalmaz. A hálózat minden állomása ugyanazt a hálózatcímet használja.
Állomáscím
Minden végberendezésnek egyedi címmel kell rendelkeznie a hálózati kommunikációhoz. IPv4-címek esetén a hálózatcím és a szórási cím közötti címeket rendelhetjük hozzá a végberendezésekhez. A 3. ábra azt mutatja, hogy a cím nullák és egyesek bármely kombinációját tartalmazhatja az állomás részen, kivéve a csupa nulla és a csupa egyes címet.
Szórási cím
Az IPv4 szórási cím egy speciális címe az alhálózatoknak, amelynek segítségével minden állomással egyszerre kommunikálhatunk. Ehhez a küldőnek egyszerűen egy csomagot kell küldenie a hálózat szórási címére, ezt a hálózat minden állomása megkapja és feldolgozza.
A szórási cím a hálózat tartományának legmagasabb címe. Ez az a cím, ahol az állomás részben minden bit 1-es. Ha egy oktett bináris alakban csupa 1-eseket tartalmaz, akkor a decimális értéke 255. Ezért, ahogy a negyedik ábra is mutatja, a 10.1.1.0/24 hálózat esetén, ahol az utolsó oktett az állomás rész, a szórási cím 10.1.1.255 lesz. Ne feledjük, hogy az állomás rész nem mindig egész oktett. Ezt a címet irányított szórásnak is hívják.