Szórásos átvitel

A szórásos forgalom arra való, hogy egy hálózat minden állomásának elküldjük a csomagot a hálózat szórási címének használatával. Üzenetszóráskor a csomag olyan cél IP-címet tartalmaz, amelyben az állomásazonosító csupa bináris 1-esből áll. Ez azt jelenti, hogy a helyi hálózat összes állomása (szórási tartomány) megkapja és megvizsgálja a csomagot. Sok hálózati protokoll használ szórásos átvitelt, ilyen például a DHCP. Ha egy állomás a hálózatának szórási címére küldött csomagot fogad, ugyanúgy feldolgozza, mintha a saját egyedi címére érkezett volna.

Néhány példa szórásos kommunikációra:

Irányított szórás

Az irányított szórás egy bizonyos hálózat minden állomásának küldött üzenetet jelenti. Ez a fajta szórás akkor hasznos, ha szórásos üzenetet szeretnénk küldeni egy nem helyi hálózat minden állomásának. Például ha egy a 172.16.4.0/24 hálózaton kívüli állomás szeretne kommunikálni ezen hálózat minden állomásával, a csomag célcímeként a 172.16.4.255-t kell megadnia. Bár a forgalomirányítók alapértelmezés szerint nem továbbítják az irányított szórást, beállíthatjuk őket úgy, hogy mégis megtegyék azt.

Korlátozott szórás

A korlátozott szórás a helyi hálózat állomásaival való kommunikációra szolgál. Ezeknek a csomagoknak a cél IPv4-címe 255.255.255.255. A forgalomirányítók nem továbbítják a korlátozott szórást. Ezért az IPv4 alhálózatot szórási tartománynak is hívjuk. A szórási tartomány határain forgalomirányítók vannak.

Például a 172.16.4.0/24 hálózat egy állomása a saját hálózatán belül úgy tud minden állomásnak szórt csomagot küldeni, hogy a cél címnek a 255.255.255.255-öt állítja be.

Az animáción a korlátozott szórásos átvitelre láthatunk példát.

A szórt üzenet a hálózat erőforrásait is használja és minden fogadó állomást a csomag feldolgozására kényszeríti. Emiatt a szórásos forgalmat korlátozni kell annak érdekében, hogy ne rontsa le a hálózat vagy a többi eszköz teljesítményét. Mivel a forgalomirányítók elkülönítik egymástól a szórási tartományokat, a túl sok szórást forgalmazó hálózatok felosztásával növelni tudjuk a hálózat teljesítményét.