Skróty i "gorące klawisze"
Wiersz poleceń CLI pozwala na stosowanie tzw. "gorących klawiszy" (ang. hot keys) oraz skrótów, które ułatwiają konfigurację, monitoring i rozwiązywanie problemów.
Rysunek przedstawia większość skrótów. Na specjalną uwagę zasługują następujące skróty:
- Strzałka w dół - pozwala użytkownikowi na przewijanie do przodu wydanych komend
- Strzałka w górę - pozwala użytkownikowi na przewijanie do tyłu wydanych komend
- Tab - dopełnia częściowo wprowadzoną komendę lub słowo kluczowe
- Ctrl-A - przesuwa kursor do początku wiersza poleceń
- Ctrl-E - przesuwa kursor do końca wiersza poleceń
- Ctrl-R - odświeża linię
- Ctrl-Z - wychodzi z trybu konfiguracji i wraca do trybu EXEC
- Ctrl-C - wychodzi z trybu konfiguracji albo przerywa aktualną komendę
- Ctrl-Shift-6 - pozwala użytkownikowi na przerwanie procesu IOS takiego, jak ping, czy traceroute
Szczegółowa analiza niektórych skrótów:
Tab
Klawisz Tab jest wykorzystywany do uzupełniania wpisanych częściowo komend lub parametrów, jeśli ich skrót jest wystarczający do jednoznacznego określenia komendy lub parametru. W chwili, gdy zostanie wprowadzona wystarczająca liczba unikatowych znaków można nacisnąć klawisz Tab , wówczas CLI wyświetli pozostałą część komendy lub słowa kluczowego.
Powyższe rozwiązanie jest zalecaną techniką podczas nauki, ponieważ pozwala na obserwowanie pełnego słowa użytego w komendzie lub słowie kluczowym.
Ctrl-R
Odświeżenie właśnie wprowadzanej linii. Użyj Ctrl-R w celu odświeżenia linii. System IOS może zwrócić komunikat do wiersza poleceń w trakcie pisania polecenia. Wtedy można użyć skrótu Ctrl-R do odświeżenia linii i uniknięcia konieczności wprowadzania komendy od początku.
W tym przykładzie wiadomość informująca, że interfejs został zamknięty, pojawiła się w połowie wprowadzanej komendy.
Switch# show mac-
16w4d: %LINK-5-CHANGED: Interface FastEthernet0/10, changed state to down
16w4d: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface FastEthernet0/10, changed state to down
W celu odświeżenia linii, która była wprowadzana należy użyć Ctrl-R:
Switch# show mac
Ctrl-Z
Wyjście z dowolnego trybu konfiguracji i powrót do uprzywilejowanego trybu EXEC. Ponieważ system IOS posiada hierarchiczną strukturę trybów, istnieje możliwość szybkiego przejścia przez kilka poziomów w dół hierarchii do trybu uprzywilejowanego. Zamiast wychodzić kolejno z każdego trybu wystarczy użyć skrótu Ctrl-Z , aby bezpośrednio powrócić do trybu uprzywilejowanego EXEC.
Strzałki góra i dół
Klawisze strzałek góra i dół pozwalają na wywołanie historii wprowadzanych komend. IOS buforuje kilka ostatnich komend i znaków, które mogą zostać przywołane i wykorzystane. Bufor jest przydatny do ponawiania komend bez potrzeby ich przepisywania.
Sekwencje klawiszy służą do przewijania komend w buforze. Użyj klawisza Strzałka w górę (Ctrl-P) do przywołania poprzednio wprowadzonych komend. Za każdym razem, gdy klawisze są naciskane, wyświetlana jest kolejna coraz starsza komenda. Użyj klawisza Strzałka w dół (Ctrl-N) do przewinięcia do przodu historii w celu wyświetlenia coraz później wprowadzonych komend.
Ctrl-Shift-6
Sekwencja ucieczki przerywa dowolny uruchomiony proces. W sytuacji, gdy proces został zainicjowany z wiersza poleceń (np. ping czy traceroute), komenda będzie wykonywana do czasu, aż proces się zakończy lub zostanie przerwany przez użytkownika. Dopóki proces jest uruchomiony, wiersz poleceń jest nieosiągalny, co oznacza, iż użytkownik nie jest w stanie zastosować żadnej komendy. W celu przerwania procesu i odzyskania interakcji z wierszem poleceń należy nacisnąć Ctrl-Shift-6.
Ctrl-C
Kombinacja ta przerywa wprowadzanie komendy i wychodzi z trybu konfiguracji. Jest ona użyteczna w przypadku wprowadzenia komendy, z której realizacji chcemy zrezygnować.
Skrócone komendy lub słowa kluczowe.
Komendy i słowa kluczowe mogą być skrócone do minimalnej liczby znaków, które je jednoznacznie identyfikują. Na przykład komenda configure może być skrócona do conf ponieważ configure jest jedyną komendą, która zaczyna się znakami conf. Skrót con nie będzie prawidłowy, ponieważ istnieje więcej komend rozpoczynających się od znaków con.
Słowa kluczowe również mogą być skracane.
Poniżej przytoczony został kolejny przykład: show interfaces może być skrócony jak poniżej:
Switch# show interfaces
Switch# show int
Można skracać zarówno komendy jak i słowa kluczowe, na przykład:
Switch# sh int