A határok nélküli kapcsolt hálózat létrehozásához olyan tervezési elveket kell használni, amelyek a hálózat legnagyobb rendelkezésre állását, rugalmasságát, biztonságát és felügyelhetőségét biztosítják. Egy ilyen hálózat nem csak a jelenlegi követelmények kell megfeleljen, hanem a jövőbeni szolgáltatások és technológiák igényeinek is. A határok nélküli kapcsolt hálózat tervezése az alábbi elvekre épül:
- Hierarchia - Megkönnyíti a különböző rétegekben lévő eszközök szerepének meghatározását, egyszerűsíti a telepítést, működtetést és felügyeletet, továbbá csökkenti a hibatartományt.
- Modularitás - Hozzájárul a hálózat zökkenőmentes bővítéséhez, lehetővé teszi a beépített szolgáltatások igény szerinti engedélyezését.
- Alkalmazkodó képesség - Teljesíti a hálózat folyamatos elérhetőségére vonatkozó felhasználói elvárásokat.
- Rugalmasság - Engedélyezi a forgalom intelligens terheléselosztását felhasználva az összes hálózati erőforrást.
Ezek nem független elvek, ezért nagyon fontos a törvényszerűségek egymáshoz való viszonyának megértése. Egy hierarchikus kapcsolt hálózat létrehozásakor a hálózattervező komplex módon valósíthatja meg a biztonságot, a mobilitást és az egyesített kommunikációt. A helyi (campus) hálózatok két, bizonyítottan jól bevált és hierarchikus tervezési rendszere az ábrákon látható három-, illetve kétrétegű modell.
A három legfontosabb réteg ebben a lépcsős modellben a hozzáférési (access), az elosztási (distribution) és a központi (core) réteg. Minden réteg egy jól meghatározott szerkezetű modul, amelynek konkrét szerepei és funkciói vannak a helyi hálózatban. A hierarchikus modell modularitására vonatkozó további követelmény, hogy a helyi hálózat maradjon eléggé alkalmazkodó és rugalmas a kritikus hálózati szolgáltatások biztosítására. A modularitás ezen kívül segíti az időközben bekövetkező változások és fejlesztések megvalósítását is.