Hozzáférési réteg (Access Layer)
A hozzáférési réteg jelenti a hálózat azon határát, ahol a forgalom a helyi hálózatba be- vagy kilép. Hagyományosan, a hozzáférési réteg kapcsolójának elsődleges szerepe a felhasználók hálózati hozzáférésének biztosítása. A hozzáférési réteg kapcsolói az elosztási réteg kapcsolóihoz csatlakoznak, amelyek olyan alapvető hálózati feladatokat látnak el, mint a forgalomirányítás, a szolgáltatás minőségének biztosítása (QoS) és az adatvédelem.
A hálózati alkalmazások- és a végfelhasználók igényeinek megfelelően, a hálózat határán lévő különböző végpontok számára a modern kapcsolók sokféle beépített intelligens szolgáltatást tartalmaznak. A hozzáférési réteg kapcsolóinak ezen tulajdonsága teszi lehetővé az alkalmazások számára a sokkal hatékonyabb és biztonságosabb hálózati működést.
Elosztási réteg (Distribution Layer)
Az elosztási réteg köti össze a hozzáférési és a központi réteget, és az alábbi nagyon fontos funkciókat látja el:
- Összekapcsolja a huzalozási központba (szerver szoba) befutó nagyobb hálózatokat.
- Összeköti a 2. rétegbeli (Layer 2) szórási tartományokat és 3. rétegbeli (Layer 3) útválasztási határként működik.
- Intelligens kapcsolási, forgalomirányítási és hálózatelérési biztonsági funkciókat lát el a többi hálózathoz való hozzáférés érdekében.
- Magas rendelkezésre állást biztosít redundáns kapcsolók segítségével, amelyek azonos költségű elérési utakat szolgáltatnak a végfelhasználótól a központi réteg felé.
- Szétválasztja és különböző osztályokba sorolja a hálózat határáról érkező forgalmat (QoS).
Központi réteg (Core Layer)
A központi réteg a több épületre kiterjedő kapcsolt hálózatok gerince, amely összeköti a helyi hálózatok elosztási rétegeit. A központi réteg fogja össze a hálózat különböző szintjeit, és biztosítja az összeköttetést a távoli hálózatok felé. Elsődleges rendeltetése a hibatűrés megvalósítása, valamint a nagy sebességű gerinchálózati csatlakozás biztosítása.
Az 1. ábra a háromrétegű hálózati modellt mutatja be, amelyben a hozzáférési, elosztási és központi rétegek külön-külön jelennek meg. Az egyszerű, méretezhető és költséghatékony fizikai kábelezési terv megvalósítására a kiterjesztett csillag hálózati topológia javasolt, amely a központi épület felől indul a többi épület felé.
Bizonyos esetekben - mikor a fizikai korlátok vagy a hálózat mérete megengedi - nem szükséges külön elosztási és központi réteg létrehozása. Így például kisebb helyeken, ahol kevesebb felhasználó csatlakozik a hálózathoz, vagy a telephely csak egyetlen épületből áll. A fenti esetekben kétrétegű hálózati modell alkalmazása javasolt, amelyet összevont központi hálózati kialakításnak is neveznek.
A 2. ábrán egy vállalat helyi hálózatának kétrétegű modellje látható, amelyben az elosztási- és központi réteg összevonásra került.