A fejezetben megismerkedtünk a hálózatok fejlődési irányával, amelyben a hang-, kép- és adatátvitel egy közös infrastruktúrán valósul meg. Ennek jelentős hatása van az üzleti folyamatokra is, mivel az alkalmazottak nem kötődnek többé szorosan munkahelyük földrajzi elhelyezkedéséhez. Az általuk használt erőforrások zökkenőmentesen elérhetők bármikor és bárhonnan. A Cisco Borderless Network modell különféle alkotóelemei, kezdve a kapcsolóktól egészen a vezeték nélküli hozzáférési pontokig, képesek egymással együttműködni és minden helyzetben kiszolgálni a felhasználókat.
A hagyományos háromszintű hierarchikus tervezési modellben a hálózat a mag-, az elosztási- és a hozzáférési rétegekre oszlik, amelyek mindegyike egy megadott működésre van optimalizálva. Ez modularitást, alkalmazkodó képességet és rugalmasságot biztosít, amelyekre építve a hálózattervező komplex módon valósíthatja meg a biztonságot, a mobilitást és az egyesített kommunikációt. Kisebb hálózatokban nem szükséges különálló mag és elosztási réteg, ilyenkor funkcióik összevonásra kerülnek.
A Cisco kapcsolókban ASIC-áramkörök továbbítják a kereteket azok cél MAC-címe alapján. Előtte azonban szükség van a MAC-címtábla felépítésére a bejövő keretek forrás MAC-címe alapján a tartalom szerint címezhető memóriában (CAM) . Ha a cél MAC-cím benne van ebben a táblában, a keret csak egy adott porton kerül továbbításra. Abban az esetben, ha a cél MAC-cím nincs benne a MAC-címtáblában, a keret elárasztással kerül továbbításra az összes porton, kivéve azt, amelyiken érkezett.
A kapcsolók a tárol-és-továbbít vagy a közvetlen kapcsolás módszerét alkalmazzák. Tárol-és-továbbít esetben a teljes keret beolvasásra kerül a pufferbe, amelyet egy CRC-ellenőrzés követ, és csak ezután kezdődik a továbbítás. A közvetlen kapcsolás esetén a keret elején található célcím beolvasása után a kapcsoló azonnal megkezdi a továbbítást. Bár ez a módszer igen gyors, de a folyamat során nem történik meg a keretek ellenőrzése.
A kapcsoló minden portja különálló ütközési tartományt alkot, ezáltal alkalmas a nagy sebességű teljes duplex kommunikációra. A kapcsolóportok nem blokkolják a szórásos üzeneteket, az egymáshoz csatlakoztatott kapcsolók pedig növelik a szórási tartomány méretét, amelynek következtében időnként hálózati teljesítménycsökkenés is előfordulhat.