A DHCPv4 problémáknak számos oka lehet. Okozhatják az operációs rendszerek szoftverhibái, a hálózati kártyák, a DHCP-közvetítők, de leggyakrabban konfigurációs hibákra vezethetők vissza. A potenciálisan problémás területek számából kifolyólag a hibaelhárítást módszeresen kell elvégeznünk, ahogy az ábrán is látható.

1. hibaelhárítási feladat: Az IPv4-címek ütközésének feloldása

Egy IPv4-cím bérlete lejárhat úgy is, hogy a kliens még a hálózatra kapcsolódik. Amennyiben a kliens nem újítja meg a bérletet, a DHCPv4-szerver kioszthatja ezt az IPv4-címet egy másik kliensnek. Amikor a kliens újraindul, IPv4-címet fog igényelni. Ha a DHCPv4-szerver nem válaszol elég gyorsan, a kliens az utolsó IPv4-címet veszi használatba. Ekkor fordul elő az a helyzet, amikor két kliens ugyanazt az IPv4-címet használja, vagyis ütközés lép fel.

A show ip dhcp conflict paranccsal kilistáztatható az összes olyan címütközés, amelyet a DHCP-szerver regisztrált. A szerver a ping parancs segítségével érzékeli a klienseket. A kliens az ARP címmeghatározó protokoll használatával érzékeli az ütközéseket. Címütközés esetén az érintett cím kikerül a kiosztható címek készletéből, és mindaddig vissza sem kerül, amíg a rendszergazda fel nem oldja az ütközést.

Az alábbi parancskimenet megjeleníti a problémás IP-címeket. Megmutatja a DHCP-szerver által kiosztott, ütközésben részt vevő IP-címek érzékelésének módját és idejét.

R1# show ip dhcp conflict

IP address Detection Method Detection time

192.168.10.32 Ping Feb 16 2013 12:28 PM

192.168.10.64 Gratuitous ARP Feb 23 2013 08:12 AM

2. hibaelhárítási feladat: A fizikai kapcsolat ellenőrzése

Először a show interface interfész parancs segítségével igazoljuk, hogy a kliens számára alapértelmezett átjáróként megadott forgalomirányító interfésze működőképes. Ha az interfész nincs működő állapotban, a forgalom - beleértve a DHCP-kliens kéréseit is - nem halad át a porton.

3. hibaelhárítási feladat: A kapcsolat statikus IP-címmel történő ellenőrzése

Ha bármilyen DHCPv4 problémába ütközünk, ellenőrizzük a hálózati kapcsolatot a kliensszámítógépen beállított statikus IPv4-címmel. Ha az állomás a statikusan beállított IPv4-címmel sem fér hozzá a hálózat erőforrásaihoz, akkor minden bizonnyal nem a DHCPv4-szolgáltatás felelős a hibáért. Ezen a ponton a hálózati kapcsolat hibaelhárítására van szükség.

4. hibaelhárítási feladat: A kapcsolóportok beállításainak ellenőrzése

Ha a DHCPv4-kliens induláskor sem képes IPv4-címet kapni a DHCPv4-szervertől, akkor próbáljuk meg a klienst manuálisan egy DHCPv4-kérés küldésére kényszeríteni, hogy IPv4-címet szerezzen a DHCPv4-szervertől.

MEGJEGYZÉS: Ha a kliens és a DHCPv4-szerver között van egy kapcsoló, és a kliens nem kapja meg a DHCP-beállításokat, a kapcsolóportok beállításaival lehet gond. Ide tartoznak a trönkölésből, az összefogott csatornák kialakításából, valamint az STP és az RSTP használatából eredő problémák. A PortFast konfiguráció, valamint az élportok beállítása megoldja a DHCPv4-kliensek leggyakoribb problémáit, amelyek egy Cisco kapcsoló első üzembe helyezésénél fordulnak elő.

5. hibaelhárítási feladat: A DHCPv4 egy alhálózaton vagy VLAN-on belüli működésének ellenőrzése

Fontos felismerni, hogy a DHCPv4 megfelelően működik-e, amikor a kliens és a DHCPv4-szerver egy alhálózaton vagy VLAN-ban van. Amennyiben a DHCPv4 egy alhálózaton vagy VLAN-on belüli működése megfelelő, akkor a probléma forrása a DHCP-közvetítő lehet. Ha a probléma még azután is fennáll, hogy a DHCPv4 működését a szerver alhálózatán vagy VLAN-ján belül ellenőriztük, akkor magával a DHCPv4-szerverrel lehet gond.