A NAT-nak számos előnye van, többek között:
- A NAT segít megtartani a hivatalosan regisztrált címzési rendszert az intranetek priváttá tételével. A NAT címeket takarít meg az alkalmazások port-szintű multilexelésével. A NAT túlterhelés esetében a belső állomások egyetlen nyilvános IPv4-címen osztoznak minden külső kommunikációhoz. Az ilyen rendszereknél nagyon kevés külső címmel nagyon sok belső állomás hozzáférése valósítható meg, vagyis takarékoskodni lehet az IP-címekkel.
- A NAT növeli a nyilvános hálózat felé vezető kapcsolatok rugalmasságát. Több címkészlet, tartalék és terheléselosztó készletek segítségével megbízható kapcsolat teremthető a nyilvános hálózatok felé.
- A NAT egységességet biztosít a belső hálózati címzési rendszer számára. Azon a hálózaton, amely nem használ privát IPv4-címeket és NAT-ot, a nyilvános IPv4-címzési rendszer megváltozása megköveteli az összes gép újracímzését. Az állomások újracímzésének költsége sokszor számottevő is lehet. A NAT lehetővé teszi, hogy a meglévő belső címzési séma megmaradjon, ugyanakkor könnyű átállást is biztosít egy új publikus címzési rendszerre. Ez azt jelenti, hogy egy szervezet megváltoztathatja az internetszolgáltatóját, de nem kell megváltoztatnia semmit a saját belső kliensein.
- A NAT biztonságot ad a hálózatnak. Mivel a privát hálózatok nem hirdetik címeiket és belső topológiájukat, a NAT használatával ellenőrzött módon biztosítható a külvilág elérésének lehetősége, így ezek a hálózatok magas fokú védelmet élveznek. Azonban a NAT nem helyettesíti a tűzfalakat.