Az IPv6 NAT használata egészen más viszonylatban történik, mint az IPv4 NAT esetében. Az IPv6 NAT módozatait transzparens elérésre használják csak IPv6- illetve csak IPv4-képes hálózatok között. Nem használatos egyfajta privát IPv6-ról globális IPv6-ra történő fordításhoz.
Ideális esetben az IPv6-ot natív módon kell futtatni, ahol csak lehetséges. Ez azt jelenti, hogy az IPv6-eszközök tisztán IPv6-hálózatokon keresztül kommunikálnak egymással. Azért, hogy segítse az áttérést az IPv4-ről az IPv6-ra, az IETF számos átmeneti technikát fejlesztett ki a különböző IPv4-ről IPv6-ra való átállási forgatókönyvek befogadására, beleértve a dual-stack, valamint az alagutazási és címfordítási technikákat.
A dual-stack (kettős protokollkészlet) eszközök egyszerre futtatják az IPv4-re és az IPv6-ra épülő protokollokat is. Az IPv6-alagutazás az a folyamat, amikor egy IPv6-csomagot egy IPv4-csomag belsejébe ágyazunk. Ez lehetővé teszi az IPv6-csomag továbbítását a tisztán IPv4-hálózaton.
Az IPv6 NAT nem használható hosszú távú stratégiaként, csak mint ideiglenes mechanizmus, hogy segítséget nyújtson az IPv4-IPv6 migrációban. Az évek során már több típusú NAT létezett az IPv6-hoz, beleértve a Hálózati Címfordítás - Protokollfordítás (Network Address Translation-Protocol Translation, NAT-PT) technikát. A NAT-PT elavulásáról az IETF döntött, a cseréjének szánt NAT64 javára. A NAT64 túlmutat ezen tananyag keretein.