A kapcsolókat az azonos hálózatban lévő eszközök összekötésére használják. Egy megfelelően kialakított hálózatban a LAN-kapcsolók felelősek az adatfolyam hozzáférési rétegből a hálózati erőforrásokig történő továbbításában.

A Cisco kapcsolók kicsomagolásuk és bekapcsolásuk után, manuális konfiguráció nélkül is, azonnal működőképesek. Mivel ezek az eszközök a Cisco IOS operációs rendszeren alapulnak, így a manuális beállítások által a kapcsolók jobban meg tudnak felelni az adott hálózat igényeinek. Ez magában foglalja többek között a portsebesség-, a sávszélesség- és a biztonsági követelmények konfigurálását.

A Cisco kapcsolók helyileg és távolról is egyaránt menedzselhetők. A távoli menedzseléséhez a kapcsolón IP-címet és alapértelmezett átjárót kell beállítani. A fejezetben tárgyalt beállítások közül ez csak két konfigurációs feladat.

A kapcsolók a hozzáférési rétegben működnek, ahol a kliens hálózati eszközök közvetlenül csatlakoznak a hálózatra, és az informatikai gyakorlat szerint a lehető legegyszerűbb módon biztosítják a hozzáférést a felhasználók számára. Ez egyben a hálózat egyik legveszélyeztetett területe is, hiszen itt van a hálózat leginkább kitéve a felhasználói visszaéléseknek. A felhasználói adatok védelme érdekében a kapcsolókat be kell állítani a támadások minden formája ellen, mindeközben a nagysebességű összeköttetést is biztosítani kell. A portbiztonság a menedzselhető Cisco kapcsolók egyik beépített adatbiztonsági szolgáltatása.

Ez a fejezet a kapcsolók néhány alapvető konfigurációs beállításával foglalkozik, melyekkel a stabil és biztonságos LAN-környezet megvalósítható.