Az ábra a teljes- és félduplex (full-duplex és a half-duplex) kommunikációt szemlélteti.
A teljes duplex kommunikáció javítja a kapcsolt LAN-ok teljesítményét. Megnöveli a hasznos sávszélességet azáltal, hogy a kapcsolat mindkét végén egyszerre lehet küldeni és fogadni adatokat. A műveletsort kétirányú kommunikációnak is nevezik. Ez a hálózati teljesítményt optimalizáló módszer feltételezi az úgynevezett mikro-szegmentálást, amely akkor jön létre, ha a LAN-kapcsoló minden portjára csak egy eszköz csatlakozik, és a portok teljes duplex módban üzemelnek. Ennek eredménye egy egyetlen eszközből álló, "minimális" méretű ütközési tartomány. Mivel csak egy eszközt tartalmaz, a mikro-szegmentált LAN ütközésmentes.
Ellentétben a teljes duplex kommunikációval, a félduplex kommunikáció egyirányú, az adatok küldése és fogadása nem egyidejűleg történik. Az ilyen kommunikáció teljesítményromlást okoz, mert az adatok csak egy irányban történő áramlása gyakran ütközésekhez vezet. A félduplex kapcsolatokat főleg a régebbi hardverekben találjuk meg, mint például a koncentrátorokban (hub). A legtöbb eszközben a félduplex kommunikációt már kiváltotta a teljes duplex mód.
A manapság forgalomban kerülő Ethernet és FastEthernet hálózati csatolók (NIC) teljes duplex képességgel rendelkeznek. A Gigabit Ethernet és a 10 Gb-es hálózati kártyák csak teljes duplex kapcsolaton működnek. Teljes duplex módban az ütközést érzékelő áramkör a hálózati kártyán le van tiltva, mivel a két csatlakozott eszköz egymásnak küldött keretei nem tudnak ütközni egymással, ugyanis azok külön-külön áramköröket használnak a hálózati kábelben. A teljes duplex csatlakozáshoz vagy egy kapcsoló szükséges, vagy megvalósíthatjuk azt két gép között egy Ethernet kábellel is.
Míg egy normál, hub-alapú osztott Ethernet hálózat hatékonysága általában 50-60 százalék az alap sávszélességhez képest, addig a teljes duplex kapcsolat 100 százalékos hatékonyságot biztosít mindkét irányban (adó és vevő). Ennek eredménye a megadott sávszélesség 200 százalékos felhasználásának lehetősége.