A show interface parancs segít felismerni az átviteli közeg gyakori problémáit. A parancskimenet egyik legfontosabb eleme a vonali és adatkapcsolati protokollok állapotának megjelenítése. Az 1. ábrán egy interfészre vonatkozó összegző sor látható.
Az első paraméter (FastEthernet0/1 is up) a fizikai rétegre utal és lényegében azt tükrözi, hogy a fogadó interfész megkapja-e a vonal túloldaláról a vivőérzékelő jelet. A második paraméter (line protocol is up) az adatkapcsolati rétegre utal, és azt mutatja, hogy az adatkapcsolati réteg protokollja "ébrenléti" (keepalive) jeleket fogad.
A show interface utasítás kimenete alapján a következő lehetséges problémákra következtethetünk:
- Ha az interfész működik, de a vonali protokoll nem (up/down), akkor második rétegbeli hiba áll fenn. Lehetséges, hogy eltérő a beágyazás (encapsulation) típusa, a túloldal interfésze hiba miatt lekapcsolt (error-disabled) állapotban van, vagy hardver jellegű probléma lépett fel.
- Ha a vonali protokoll és az interfész egyaránt nem működő (down) állapotban van, akkor vagy a kábel nincs csatlakoztatva, vagy valamilyen más interfész probléma áll fenn. Például, egy közvetlen (úgynevezett back-to-back) kapcsolat esetén a túloldali interfész felügyeletileg lekapcsolt (administratively down) állapotban van.
- Ha az interfész felügyeletileg lekapcsolt állapotban van, akkor azt manuálisan (a shutdown utasítás kiadásával) tiltották le a konfigurációban.
A 2. ábrán egy példa látható a show interface utasítás kimenetére, mely számlálókat és statisztikai adatokat mutat a FastEthernet0/1 interfészről.
Néha az átviteli közeg hibái nem vezetnek az áramkör leállásához, de hálózati teljesítménycsökkenést okoznak. A 3. ábrán azokat a gyakori hibákat láthatjuk, amelyeket a show interface parancs használatával vehetünk észre.
A bejövő hibák (input errors) számláló az összes, a vizsgált interfészre érkező hibás adatcsomag darabszámát adja meg. Ez magában foglalja a következő számlálókat: töredékek (runts), óriások (giants), CRC, nincs puffer (no buffer), keret (frame), túllépett (overrun), és mellőzött (ignored). A show interface utasítás által vizsgált bemeneti számlálók jelentése a következő:
- Töredék (runt) keretek - Azokat az Ethernet kereteket hívják töredéknek, amelyek kisebbek, mint a 64 bájtos megengedett minimális keretméret. Számuk túlzott növekedését általában egy hibásan működő hálózati kártya okozza, de keletkezhetnek a gyakori ütközések eredményeképpen is.
- Óriás (giant) keretek - Azokat az Ethernet kereteket nevezzük óriásoknak (giants), amelyek nagyobbak, mint a maximálisan megengedett keretméret. A kiváltó okok általában megegyeznek a töredék kereteket létrehozó okokkal.
- CRC-hibák - Az Ethernet és a soros interfészeken a CRC-hiba általában azt jelzi, hogy átviteli közeg vagy kábel probléma lépett fel. Jellemző hibák: elektromos interferencia, meglazult vagy sérült csatlakozók, nem megfelelő kábeltípus alkalmazása. Ha túl sok a CRC-hiba, akkor "zajos" a vonal, és meg kell vizsgálni a kábel épségét és hosszát. Egyben a zajforrást is érdemes megkeresni és megszüntetni.
A kimenő hibák (output errors) számláló az interfészen fellépő hiba miatt el nem küldött adatcsomagok számát mutatja meg. A show interface utasítás által vizsgált kimeneti számlálók jelentése a következő:
- Ütközések (collisions) - Az ütközések a félduplex üzemmód teljesen normális jelenségei, és nem kell aggódni miattuk, amíg a kapcsolat a kívánalmaknak megfelelően működik. Teljes duplex üzemmódban, egy helyesen megtervezett és kialakított hálózatban, soha nem fordulhat elő ütközés. Ezért mindenhol ajánlott a teljes duplex üzemmód használata, hacsak nem olyan régebbi berendezéseket használunk, amelyek csak a félduplex működést támogatják.
- Késői ütközések (late collosions) Ha az ütközés az első 64 bájtnyi adat (az un. preamble mező) elküldése után történik, akkor késői vagy időrés utáni ütközésről beszélünk. A késői ütközés egyik leggyakoribb előidézője a túl hosszú kábel, egy másik pedig a duplexitás helytelen beállítása. Például, akkor lehet ilyen probléma, ha a kapcsolat egyik végén teljes duplex, míg a másikon félduplex beállítás található. Azon az interfészen láthatók a kései ütközések, amelyiken félduplex továbbítás van konfigurálva. A hiba kijavítása érdekében mindkét oldalon ugyanazt a duplexitást kell beállítani. Egy helyesen megtervezett és kialakított hálózatban soha nem fordulhat elő késői ütközés.