A hálózati teljesítmény kulcsfontosságú tényezője egy szervezet termelékenységének. A hálózati teljesítmény javítására használt technológiák egyike a nagyméretű szórási tartományok kisebbekre történő szétválasztása. Tervezésükből fakadóan a forgalomirányítók az interfészeiken blokkolják a szórásos forgalmat. Ugyanakkor a forgalomirányítók általában korlátozott számú LAN interfésszel rendelkeznek. A forgalomirányítók elsődleges feladata, hogy hálózatok között vigyenek át információt, és nem pedig hálózati hozzáférést biztosítani végberendezések számára.
Egy LAN-hoz a hozzáférést biztosítani normál esetben egy hozzáférési rétegbeli kapcsoló feladata. Egy második rétegbeli (Layer 2) kapcsolón virtuális helyi hálózatok (VLAN, Virtual Local Area Network) hozhatók létre a szórási tartományok méretének csökkentésére, harmadik rétegbeli (Layer 3) eszközhöz hasonló funkcióval. A hálózatot rendszerint eleve VLAN-ok használatával tervezik meg, ami megkönnyíti, hogy a hálózat kiszolgálja egy szervezet céljait. Bár a VLAN-okat elsősorban kapcsolt helyi hálózatokon belül alkalmazzák, a modern VLAN megvalósítások lehetővé teszik kiterjesztésüket a MAN és WAN hálózatokra is.
Ez a fejezet a VLAN-ok és a VLAN-trönkök konfigurálását, felügyeletét és hibakeresését tárgyalja. Foglalkozik továbbá a VLAN-okat érintő biztonsági szempontokkal és stratégiákkal, valamint a VLAN-ok tervezésének bevált gyakorlataival.