A felhasználók termelékenysége és a hálózat alkalmazkodóképessége lényegesek egy vállalkozás növekedése és sikere szempontjából. A VLAN-ok megkönnyítik a szervezet céljainak megfelelő hálózat tervezését. A VLAN-ok elsődleges előnyei a következők:
- Biztonság - Az érzékeny adatokkal dolgozó csoportok elkülönülnek a hálózat többi részétől, így csökken a bizalmas információkkal való visszaéléseknek az esélye. Ahogy az ábrán látható, az egyetemi kar (Faculty) számítógépei a 10-es VLAN-ba tartoznak, teljesen elkülönítve a hallgatói (Student) és vendég (Guest) adatforgalomtól.
- Költségcsökkentés - A költségek megtakarítása annak az eredménye, hogy csökken a költséges hálózati felújítások szükségessége, valamint sokkal hatékonyabbá válik a meglévő sávszélesség és a gerinckapcsolatok kihasználtsága.
- Jobb teljesítmény - Egységes második rétegbeli hálózatok logikai munkacsoportokra (szórási tartományokra) történő felosztása csökkenti a szükségtelen hálózati forgalmat és javítja a teljesítményt.
- Szórási tartományok méretének csökkentése - Egy hálózat VLAN-okra történő felosztása csökkenti a szórási tartományban lévő eszközök számát. Az ábrán látható hálózatban hat számítógép van, de három szórási tartomány: a kari (Faculty), a hallgatói (Student) és a vendég (Guest) VLAN-ok.
- IT személyzet hatékonyságának növekedése - A VLAN-ok könnyebben felügyelhetővé teszik a hálózatot, mivel a hasonló hálózati igényű felhasználók ugyanazt a VLAN-t használják. Amikor egy új kapcsolóról gondoskodunk, akkor minden az adott VLAN-ra már beállított szabály és eljárás érvényre jut, amint a portokat hozzárendeljük. Az IT személyzetnek is egyszerűbb egy VLAN funkciójának a beazonosítása, ha annak egy megfelelő nevet adnak. Az ábrán a könnyebb azonosíthatóságért a VLAN 10 a "Faculty", a VLAN 20 a "Student", a VLAN 30 pedig a "Guest" nevet kapta.
- Könnyebb projekt- és alkalmazásmenedzsment - A VLAN-ok vállalati vagy földrajzi követelmények alapján csoportosítanak felhasználókat és hálózati eszközöket. Az elkülönített funkciók egyszerűbbé teszik egy projekt irányítását, vagy a munkát egy speciális alkalmazással. Egy ilyen alkalmazásra lehet példa egy e-learning fejlesztési platform a kar számára.
Egy kapcsolt hálózatban valamennyi VLAN egy IP-alhálózatnak felel meg, ezért VLAN tervezéskor a hierarchikus hálózatcímzési terv megalkotását is tekintetbe kell venni. A hierarchikus hálózatcímzés annyit jelent, hogy a hálózati szegmensekhez vagy VLAN-okhoz a hálózat egészét szem előtt tartva, rendezett módon, IP-alhálózatokat rendelünk. Ahogy az ábrán is látható, összefüggő hálózati címblokkokat foglalunk le és konfigurálunk be a hálózat egy meghatározott területén lévő eszközök számára.