Amikor normál tartományú VLAN-okat konfigurálunk, akkor a konfigurációs részletek a kapcsoló flash memóriájában egy vlan.dat nevű fájlban tárolódnak. A flash memória tartalma megmarad, és nem igényli a copy running-config startup-config utasítás kiadását sem. Ugyanakkor, mivel egy Cisco kapcsolón a VLAN-ok létrehozásával párhuzamosan gyakran más részletek is beállításra kerülnek, jól bevált gyakorlat az aktuális konfigurációt az indulási konfigurációba is elmenteni.
Az 1. ábra egy VLAN-nak a kapcsolón történő létrehozásához és névadásához használt Cisco IOS utasítások szintaktikáját mutatja. Kapcsolók konfigurációjakor bevált gyakorlatnak számít valamennyi VLAN-nak nevet adni.
A 2. ábra azt szemlélteti, hogy hogyan kell az S1 kapcsolón a hallgatói VLAN-t (VLAN 20) bekonfigurálni. A példa topológiájában a hallgatói számítógép (PC1) még nem lett VLAN-hoz rendelve, de már van IP-címe, a 172.17.20.22.
Használjuk a 3. ábrán lévő parancsszimulátort egy VLAN létrehozásához és használjuk a show vlan brief utasítást a vlan.dat fájl tartalmának megjelenítéséhez!
Egyetlen VLAN ID bevitelén felül VLAN ID-k vesszővel elválasztott sorozatát, vagy kötőjellel elválasztott tartományát is megadhatjuk a vlan vlan-azonosító utasítás segítségével. Használhatjuk például az alábbi utasítást a 100, 102, 105, 106 és 107 VLAN-ok létrehozásához:
S1(config)# vlan 100,102,105-107