A hálózatok számos módon teszik lehetővé a kommunikációt, együttműködést és interakciót az emberek számára. Segítségükkel weblapokat érünk el, IP-telefonon beszélgetünk, videokonferenciákon veszünk részt, interaktív játékokban versengünk, vásárolunk, online kurzusokon veszünk részt, és még sok mindent.

Az Ethernet kapcsolók a második, adatkapcsolati rétegben működnek, feladatuk az Ethernet keretek továbbítása ugyanazon hálózaton belül elhelyezkedő eszközök között.

Ha azonban a forrás és cél IP-címek különböző hálózatokban helyezkednek el, akkor az Ethernet keretet egy forgalomirányítónak kell elküldeni.

Egy forgalomirányító hálózatokat kapcsol össze. A forgalomirányító felel a csomagok különböző hálózatok közötti továbbításáért. Az IP-csomag célja lehet egy másik országban levő webszerver vagy lehet éppen egy levelezőszerver a helyi hálózaton.

A forgalomirányító az irányítótábláját (forgalomirányító tábla) használja, hogy meghatározza a csomag továbbításához a legjobb útvonalat. A forgalomirányítók feladata a csomagokat minél hamarabb eljuttatni a célhoz. Az összekapcsolt hálózatokon történő kommunikáció hatékonysága leginkább a forgalomirányítók azon képességétől függ, hogy a csomagok továbbítását mennyire hatékonyan képesek megoldani.

Amikor egy állomás egy másik IP-hálózaton levő eszköznek küld csomagot, akkor azt az alapértelmezett átjárónak továbbítja, mivel egy állomás nem képes a saját hálózatán kívüli eszközökkel közvetlenül kommunikálni. Az alapértelmezett átjáró az a céleszköz, amely a helyi hálózat forgalmát továbbirányítja a távoli hálózatokon lévő eszközökhöz. Gyakran a helyi hálózat és az internet összekapcsolására használjuk.

Ez a fejezet azt a kérdést is megválaszolja, hogy "Mit csinál egész pontosan a forgalomirányító azzal a csomaggal, amely egy bizonyos hálózatból érkezett, a célja pedig egy másik hálózaton van?". Megvizsgáljuk továbbá részletesen a forgalomirányító táblát, a közvetlen, a statikus és a dinamikus útvonalakat.

Mivel a forgalomirányító képes hálózatok között is továbbítani csomagokat, a különböző hálózatokon levő eszközök kommunikálni tudnak egymással. A fejezet bemutatja a forgalomirányítót, a hálózatokban betöltött szerepét, a főbb hardveres és szoftveres alkotórészeit és a forgalomirányítás folyamatát. A gyakorlatok bemutatják a forgalomirányító elérését, az alapvető irányítási beállításait és azok ellenőrzésének módját.