A kapcsolók és forgalomirányítók egy jelentős különbsége az általuk támogatott interfészek típusai. Például a második rétegbeli kapcsolók LAN-okat támogatnak, ehhez több FastEthernet vagy Gigabit Ethernet portjuk van.

A forgalomirányítók LAN-okat és WAN-okat is támogatnak és különböző típusú hálózatokat kötnek össze, emiatt számos interfésztípust támogatnak. Például a G2 ISR-eknek egy vagy kettő beépített Gigabit Ethernet interfészük van, valamint nagy sebességű WAN kártyafoglalataik is (High-Speed WAN Interface Card, HWIC), amelyekkel más típusú hálózatokat is képesek kezelni, ilyenek a soros, a DSL és a kábeltévés kapcsolatok.

Az interfésznek a működéséhez:

Nem kötelező, de az interfész kaphat egy rövid leírást is. Mégis jó gyakorlat, ha minden interfésznek leírást adunk. Ez a szöveg maximálisan 240 karakter lehet. Valódi hálózatokban a leírásban található információk segíthetnek az esetleges hibaelhárításban, mint például az adott interfészhez csatlakozó hálózat típusa. Ha az interfész egy szolgáltatóhoz csatlakozik, hasznos lehet megadni a szolgáltatói kapcsolat információit és a kapcsolattartó adatait is.

Az interfész típusától függően lehet, hogy egyéb paramétereket is be kell állítanunk. Például a laborgyakorlatokhoz használt eszközöknél a soros kábel DCE-vel jelzett végéhez csatlakozó interfészen a clock rate parancsot is használnunk kell.

MEGJEGYZÉS: Ha véletlenül kiadjuk a clock rate parancsot egy DTE interfészen, akkor az %Error: This command applies only to DCE interface hibaüzenetet kapjuk.

Az 1-3 ábrákon példákat láthatunk R1 forgalomirányító interfészeinek konfigurálására.

Konfiguráljuk be R2 forgalomirányítót a 4. ábra parancsszimulátorával.