Az ábra animációjában PC1 csomagot küld PC2-nek. PC1-nek meg kell határoznia, hogy a cél IPv4-cím ugyanezen a hálózaton van-e. PC1 meghatározza a saját alhálózatát, ÉS műveletet hajt végre a saját IPv4-címével és alhálózati maszkjával. Ez PC1 alhálózatának hálózatcímét adja. Ezután PC1 ugyancsak ÉS műveletet hajt végre a csomag céljának IPv4-címével és PC1 alhálózati maszkjával.
Ha a cél hálózat megegyezik PC1 saját alhálózatával, akkor PC1-nek nem kell az alapértelmezett átjárót használnia. Ehelyett PC1 megnézi az ARP-gyorsítótárában, hogy a cél IPv4-címhez tartozó MAC-cím megvan-e. Ha még nincs, akkor PC1 a cím megszerzése érdekében ARP-kérést generál, amelynek válaszának segítségével befejezheti és elküldheti a készülő csomagot. Ha a cél hálózati címe egy másik hálózathoz tatozik, akkor PC1 a csomagot az alapértelmezett átjárónak küldi.
Az alapértelmezett átjáró MAC-címének meghatározásához ismét megnézi, hogy az ARP-táblájában szerepel-e az alapértelmezett átjáró IPv4-címéhez tartozó MAC-cím.
Ha az ARP-táblában nincs bejegyzés az alapértelmezett átjáróhoz, akkor PC1 egy ARP-kérést küld. R1 forgalomirányító egy ARP-választ küld erre. PC1 így már elküldheti a csomagot az alapértelmezett átjáró MAC-címére, ami R1 forgalomirányító Fa0/0 interfésze.
A folyamat IPv6 esetén is hasonló. Az ARP helyett az IPv6 címfeloldása az ICMPv6 szomszédkeresés és szomszédhirdetés üzeneteit használja. Az IPv6-MAC cím hozzárendelések az ARP-gyorsítótárhoz hasonló táblában tárolódnak, ezt szomszéd gyorsítótárnak (neighbor cache) hívják.