Régebben a VLAN-ok közti forgalomirányítás több fizikai interfésszel rendelkező forgalomirányítókon keresztül zajlott. Mindegyik interfész egy adott hálózathoz kapcsolódott és külön alhálózatokat kellett rajtuk beállítani.

Ebben a hagyományos elrendezésben a VLAN-ok közti forgalomirányítás úgy történik, hogy a forgalomirányító különböző fizikai interfészei különböző fizikai kapcsolóportokhoz csatlakoznak. A forgalomirányítóhoz csatlakozó kapcsolóportok így hozzáférési módban vannak, a fizikai interfészek pedig külön-külön VLAN-okhoz vannak rendelve. Ekkor a forgalomirányító interfészei a hozzájuk csatlakozó kapcsolóportoknak megfelelő VLAN-okhoz tartoznak, a VLAN-ok közti forgalomirányítást pedig a forgalomirányító végzi az egyes interfészei között.

MEGJEGYZÉS: Ebben a topológiában a kapcsolók közti trönköket az egyben aggregálást és redundanciát is biztosító párhuzamos kapcsolatok alkotják. Ugyanakkor a redundánds vonalak növelik a topológia komplexitását és megfelelő karbantartás nélkül kapcsolódási problémák forrásai is lehetnek. A redundáns vonalak kezelése érdekében célszerű olyan protokollokat és technológiákat használni, mint pl. a feszítőfa és az EtherChannel. Ezen technológiák bemutatása túlmutat a fejezet céljain.

Kattintsunk a lejátszás gombra az animáció megtekintéséhez, melyen a VLAN-ok közti forgalomirányítás hagyományos megoldását követhetjük nyomon.

Az animációban:

1. A VLAN 10-hez tartozó PC1 munkaállomás az R1 forgalomirányítón keresztül kommunikál a VLAN 30-hoz kapcsolódó PC3 munkaállomással.

2. A PC1 és a PC3 munkaállomások eltérő VLAN-okhoz tartoznak, így különböző alhálózatbeli IP-címük van.

3. Az R1 forgalomirányítón külön-külön interfész tartozik az egyes VLAN-okhoz.

4. A PC1 munkaállomás a PC3 munkaállomásnak szánt egyedi címzésű csomagját az S2 kacsolónak küldi a VLAN 10 hálózatban, ahol aztán a trönk vonalon továbbítódik az S1 kapcsoló felé.

5. Az S1 kapcsoló az egyedi címzésű csomagot az R1 forgalomirányító G0/0 interfészének továbbítja.

6. A forgalomirányító a VLAN 30-hoz tartozó G0/1 interfészén továbbítja az egyedi címzésű csomagot.

7. A forgalomirányító a VLAN 30-on található S1 kapcsolóhoz továbbítja az egyedi címzésű forgalmat.

8. Ezek után az S1 kapcsoló az aktív trönkvonalon keresztül az S2 kapcsolóhóz továbbítja az egyedi címzésű csomagot, ami végül S2 kapcsolótól eljut a VLAN 30-ban található PC3 munkaállomáshoz.

A példában tehát a forgalomirányító két külön fizikai interfészét rendeltük a két VLAN-hoz a forgalomirányítás érdekében.

MEGJEGYZÉS: A VLAN-ok közti forgalomirányítás ezen nem túl hatékony módját ma már nem használják kapcsolt hálózatokban. Itt a tananyagban is csak demonstrációs céllal mutattuk be.