A "router-on-a-stick" forgalomirányító alkalmazása a VLAN-ok közötti irányításra csak egyetlen fizikai interfészt igényel mind a forgalomirányítón, mind pedig a kapcsolón, leegyszerűsítve a kábelezést. Ugyanakkor léteznek olyan megoldások is a VLAN-ok közti forgalomirányításra, melyek nem igényelnek különálló forgalomirányítót.
A többrétegű kapcsolók 2. és 3. rétegbeli feladatokat is el tudnak látni, így az egyszerűbb forgalomirányítási feladatokban helyettesíthetik a különálló forgalomirányítót. A többrétegű kapcsolók a dinamikus és a VLAN-ok közti forgalomirányítást is támogatják.
Kattintsunk a lejátszás gombra a kapcsoló alapú VLAN-ok közti forgalomirányítás folyamatának megtekintéséhez.
Az animációban:
1. A VLAN 10-hez tartozó PC1 a VLAN 30-hoz tartozó PC3 munkaállomással az S1 kapcsolónak az egyes VLAN-okhoz konfigurált VLAN-interfészein keresztül kommunikál.
2. A PC1 egyedi címzésű üzenetet küld az S2 kapcsolónak.
3. Az S2 kapcsoló VLAN 10-ből származóként címkézi az egyedi címzésű csomagot, majd a trönkvonalon továbbküldi az S1 kapcsoló felé.
4. Az S1 kapcsoló eltávolítja a VLAN-címkét, majd továbbítja az egyedi címzésű forgalmat a VLAN 10 interfészre.
5. Az S1 kapcsoló az egyedi címzésű forgalmat a VLAN 30 interfészére irányítja.
6. Ezek után az S1 kapcsoló VLAN 30-ra újracímkézi az egyedi címzésű forgalmat, majd a trönkvonalon visszaküldi azt az S2 kapcsolónak.
7. Az S2 kapcsoló eltávolítja a VLAN-címkét az egyedi címzésű forgalomról, majd továbbküldi az F0/6 interfészen a PC3 felé.
Ahhoz, hogy a többrétegű kapcsoló útválasztási feladatokat is elláthasson, engedélyeznünk kell rajta az IP alapú forgalomirányítást.
A VLAN-ok közti forgalomirányítási megoldások közül a többrétegű kapcsolás a leginkább skálázható. Ennek alapvető oka az, hogy a forgalomirányítóknak általában korlátozott számú hálózati interfésze van. Mindemellett a trönkvonalaknak konfigurált interfészek egyidejű forgalma is korlátozott.
A többrétegű kapcsolón a forgalomirányítási döntések az eszközön belül zajlanak, azaz a csomagokat nem kell trönkvonalakra válogatni és VLAN címkézni. Mindezek ellenére a többrétegű kapcsolók nem tudja teljes mértékben átvenni a forgalomirányítók feladatait. A forgalomirányítók számos további funkcióval is rendelkeznek, mint például magasabb biztonsági felügyelet biztosítása. A többrétegű kapcsolók inkább olyan második rétegbeli eszközök, melyeket némi forgalomirányítási képességgel is felruháztak.
MEGJEGYZÉS: Jelen kurzusban a kapcsolókkal megvalósított VLAN-ok közti forgalomirányítás a 2960-as sorozatú kapcsolón beálított statikus útvonalakra korlátozódik, ami ezen kapcsolótípus egyetlen forgalomirányítási képessége. A 2960-as kapcsoló legfeljebb 16 statikus útvonalat támogat (beleértve a felhasználó által beállított útvonalakat és az alapértelmezett útvonalat is), valamint valamennyi közvetlenül kapcsolódó útvonalat és a menedzsment interfész alapértelmezett útvonalát. A 2960-as kapcsolón minden virtuális interfészhez (switch virtual interfész - SVI) rendelhető IP-cím. Viszonylag olcsó, teljesértékű többrétegű kapcsolók a Catalyst 3560 sorozat kapcsolói, melyek az EIGRP, az OSPF és a BGP forgalomirányító protokollokat is támogatják.