A VLAN-ok közti hagyományos, fizikai interfészeket használó forgalomirányítás jelentősen korlátozott. A forgalomirányítókon általában csak korlátozott számú fizikai interfész áll rendelkezésre VLAN-ok összekapcsolására. Ha minden egyes VLAN-hoz külön interfészt használunk, a hálózat VLAN-jai számának emelkedésével hamar elfogynak a rendelkezésre álló fizikai interfészek. A nagyobb hálózatokban ezért alternatívaként VLAN trönkölést és alinterfészeket használnak. A VLAN trönkök egyetlen fizikai forgalomirányító interfészen több VLAN forgalomának irányítását is biztosítják. Ezt a megoldást "router-on-a-stick" forgalomirányítónak hívjuk, amely virtuális alinterfészek használatával oldja fel a különálló fizikai interfészek hardver korlátait.

Az alinterfészek egy fizikai interfészhez rendelt szoftver alapú virtuális interfészek. Minden alinterfészt egymástól függetlenül, külön IP-címmel és alhálózati maszkkal konfigurálunk. Ezáltal egyetlen fizikai interfész egyszerre lehet több logikai hálózat része is lehet.

Az "router-on-a-stick" forgalomirányító elrendezésben a fizikai interfész trönkvonalon kapcsolódik a szomszédos kapcsolóhoz. A hálózat minden egyes VLAN-jához külön alinterfészt hozunk létre a forgalomirányítón. Minden alinterfészhez az alhálózatának, illetve VLAN-jának megfelelő IP-címet rendelünk, valamint beállítjuk, hogy a VLAN-jának megfeleően jelölje a kereteket. Ezáltal a forgalomirányító elkülöníti az egyes VLAN-ok forgalomát a kapcsoló felé vezető trönkvonalon.

Funkcionálisan a "router-on-a-stick" forgalomirányító és a hagyományos VLAN-ok közti forgalomirányítási módszer azonos, azzal a különbséggel, hogy a külön fizikai interfészek helyett csak egyetlen fizikai interfész alinterfészeit használja.

Az ábrán PC1 a PC3 állomással akar kommunikálni. A PC1 a VLAN 10-hez, míg a PC3 a VLAN 30-hoz tartozik. Ahhoz, hogy a PC1 kommunikálni tudjon a PC3-al, az adatainak az R1 forgalomirányító alinterfészein kell áthaladnia.

Kattintsunk az ábrán a lejátszás gombra a VLAN-ok közti alinterfészekkel történő forgalomirányítás nyomonkövetéséhez. Amikor az animáció megál, olvassuk el a topológia mellett balra a leírást. Az animáció folytatásához kattintsunk újra a lejátszás gombra.

Az alinterfészek és a trönkvonalak használatával csökkenthető a használt forgalomirányító- és kapcsolóportok száma. Ezzel nemcsak pénzt lehet megtakarítani, de a konfiguráció is egyszerűbb marad. Ezért a VLAN-ok száma az alinterfészek használatával lényegesen jobban skálázható, mint a VLAN-onként egy fizikai interfészt elhasználó megoldással.