A VLAN-ok közti forgalomirányítás konfigurálásakor számos tipikus hiba követhető el.

Ha a VLAN-ok közti forgalomirányítás hagyományos módját választjuk, mindig győződjünk meg róla, hogy a forgalomirányító interfészeihez csatlakozó kapcsolóportokon beállítottuk a megfelelő VLAN-okat. Amennyiben a kapcsolóporton nem lett beállítva a megfeleő VLAN, akkor az adott VLAN-ba tartozó eszközök nem tudják elérni a forgalomirányítót, és így adatokat sem tudnak küldeni a többi VLAN-ba.

Ahogy az az 1. ábra topológiáján látható, a hozzárendelt IP-címek szerint a PC1 és az R1 G0/0 interfésze ugyanahhoz a logikai alhálózathoz tartozik. Ugyanakkor az R1 G0/0 interfészéhez csatlakozó F0/4 kapcsolóport nincs megfelelően beállítva, ezért az továbbra is az alapértelmezett VLAN-hoz tartozik. Mivel az R1 és a PC1 nem ugyanahhoz a VLAN-hoz tartozik, ezért nem tudnak egymással kommunikálni.

A hiba javítható a switchport access vlan 10 kiadásával az S1 kapcsoló F0/4 portján interfész konfigurációs módban. Amint a portot a megfelelő VLAN-hoz rendeljük, a PC1 már képes kommunikálni az R1 forgalomirányító G0/0 interfészével, így eléri az R1-hez csatlakozó többi VLAN-t is.

A 2. ábra topológiáján a "router-on-a-stick" forgalomirányító modell látható. A probléma az, hogy az S1 kapcsoló F0/5 portja nincs trönkvonalként beállítva, ezért a port az alapértelmezett VLAN-ban maradt. Ezért a forgalomirányító nem képes a VLAN-ok között irányítani, mivel a beállított alinterfészei nem tudnak címkézett VLAN forgalmat se fogadni, se küldeni.

A hiba javítható, ha kiadjuk a switchport mode trunk interfész konfigurációs parancsot az S1 kapcsoló F0/5 portjára. Ez trönkké változtatja az interfészt, lehetővé téve, hogy törnkvonal létesüljön az R1 és az S1 között. Amikor a trönk kapcsolat létrejön, az egyes VLAN-okhoz tartozó eszközök már tudnak kommunikálni a VLAN-jukhoz tartozó alinterfésszel, így lehetővé válik a VLAN-ok közti forgalomirányítás.

A 3. ábra topológiáján jól látható, hogy az S1 és S2 között a trönkvonal nem működik. Mivel nincs redundáns kapcsolat vagy útvonal az eszközök között, így az S2 kapcsolóhoz csatlakozó eszközök egyike sem éri el az R1 forgalomirányítót. Ennek eredményeként az S2-höz kapcsolódó eszközök az R1 forgalomirányítón át a többi VLAN-t sem érik el.

Amennyiben szeretnénk annak a veszélyét csökkenteni, hogy a kapcsolók között egy meghibásodott kapcsolat meghiúsítsa a VLAN-ok közötti forgalomirányítást is, már a hálózattervezéskor gondolnunk kell redundáns kapcsolatok és alternatív útvonalak kialakítására.