Az egyes VLAN-okhoz külön alhálózatok tartoznak. Ahhoz, hogy a VLAN-ok közti forgalomirányítás működjön, minden VLAN-nak vagy a forgalomirányító egy fizikai interfészéhez, vagy egy alinterfészéhez kell kapcsolódnia. Továbbá minden interfésznek és alinterfésznek a csatlakoztatott alhálózatba tartozó IP-címmel kell rendelkeznie. E kettő együtt teszi lehetővé, hogy az egyes VLAN-okba tartozó eszközök elérhessék a forgalomirányító interfészeit, és lehetővé váljon a forgalomirányítóhoz csatlakozó VLAN-ok közti irányítás is.
Néhány tipikus IP-címzési hiba:
- Ahogy az az 1. ábrán is látható, az R1 forgalomirányító G0/0 interfészéhez rossz IP-cím lett hozzárendelve. Így a PC1 nem tud az R1 forgalomirányítóval kommunikálni a VLAN 10-en. A hibát azzal javíthatjuk, hogy megfelelő IP-címet rendelünk az R1 forgalomirányító G0/0 interfészéhez az ip address 172.17.0.1 255.255.0.0 paranccsal. Mihelyst a megfelelő IP-címet rendeltük a forgalomirányító interfészéhez, a PC1 alapértelmezett átjáróként használhatja azt a többi VLAN eléréséhez.
- A 2. ábrán a PC1 egy hibás, nem a VLAN 10 alhálózatába tartozó IP-címet kapott. Így a PC1 nem tud az R1 forgalomirányítóval kommunikálni a VLAN 10-en. A hiba javításához rendeljünk megfelelő IP-címet a PC1-hez. A használt PC típusától függően eltérő beállítási lépésekre lehet szükség.
- A 3. ábrán a PC3-nak az alhálózati maszkja hibás. A jelenlegi beállítás szerint PC1 a 172.17.0.0 hálózaton van. Ennek megfelelően PC1 jelenleg úgy látja, hogy a PC3, aminek az IP-címe 172.17.30.23 ugyanazon az alhálózaton található, mint önmaga. Így PC1 a PC3-nak szánt adatokat nem küldi el az R1 forgalomirányító G0/0 interfészére, ezért azok soha nem is érkeznek meg a PC3-hoz. A hiba úgy javítható, ha a PC1 munkaállomás alhálózati maszkját 255.255.255.0 értékre változtatjuk. A használt PC típusától függően eltérő beállítási lépésekre lehet szükség.