A "router-on-a-stick" forgalomirányító elrendezés könnyen megvalósítható, hiszen általában minden hálózatban találhatók forgalomirányítók. Ahogy az az ábrán is látható, a legtöbb nagyvállalati hálózatban többrétegű kapcsolókat alkalmaznak, mivel azok hardveres kapcsolása miatt nagyobb csomagfeldolgozási sebesség érhető el. A 3. rétegbeli kapcsolók áteresztőképessége általában több millió csomag másodperceként (packets per second, pps), míg a hagyományos forgalomirányítók esetében ez az érték a 100.000 és az 1 milliót valamivel meghaladó pps értékek közé esik.

Minden többrétegű Catalyst kapcsoló az alábbi 3. rétegbeli interfésztípusokat támogatja:

Az olyan nagyteljesítményű kapcsolók, mint a Catalyst 6500 és a Catalyst 4500 szinte valamennyi funkciójukat, az OSI harmadik és magasabb rétegbeli feladatokat is beleértve, a Cisco Express Forwarding technológián alapuló hardveres kapcsolással végzik.

Minden 3. rétegbeli Cisco Catalyst kapcsoló támogat forgalomirányító protokollokat, de egyes Catalyst kapcsolókon a speciális forgalomirányítási képességekkel kibővített funkcionalitású szoftver szükséges. Az IOS 12.2(55)-t, vagy annál újabb verziót futtató Catalyst 2960-as kapcsolók a statikus forgalomirányítást támogatják.

Az egyes Catalyst kapacsolók alapértelmezett interfészbeállításai eltérőek lehetnek. A Catalyst 3560 és 4500 család kapcsolói alapértelmezetten 2. rétegbeli interfészeket használnak. A Catalyst 6500 családba tartozó, Cisco IOS-t futtató kapcsolók alapértelmezetten 3. rétegbeli interfészeket használnak. Az alapértelmezett interfészbeállítások nem jelennek meg az aktív és az indítási konfigurációban. A használt Catalyst kapcsolócsaládtól függően ezért a switchport vagy a no switchport interfész konfigurációs parancsok szerepelhetnek az aktív- vagy az indítási konfigurációs fájlokban.