Irányított és hozzáférési portok egy kapcsolón
Az irányított port egy fizikai port, mely a forgalomirányító interfészeihez hasonlóan viselkedik. A hozáférési portokkal ellentétben az irányított port nincs egy konkrét VLAN-hoz rendelve. Az irányított port úgy viselkedik, mint egy szokásos forgalomirányító interfész. Mivel hiányzik a 2. rétegbeli funkcionalitása, az irányított interfészen a 2. rétegbeli protokollok, mint például az STP, nem működnek. Ugyanakkor egyes protokollok, mint pl. az LACP és az EtherChannel, a 3. rétegben is működnek.
A Cisco IOS forgalomirányítókkal ellentétben a Cisco IOS kapcsolók nem támogatják az alinterfészeket.
Az irányított portokat pont-pont kapcsolatokhoz használjuk. A WAN forgalomirányítók, vagy a biztonsági eszközök csatlakoztatása lehet példája az irányított portok használatának. Egy kapcsolt hálózatban az irányított portokat általában a központi és az elosztási réteg kapcsolói között használják. Az ábra az irányított portok kampusz hálózatbeli alkalmazására mutat példát.
Az irányított portok konfigurálására használjuk a no switchport interfész konfigurációs parancsot a megfelelő portokon. Például a Catalyst 3560-as sorozat kapcsolóinak alapértelmezett konfigurációs beállítása szerint az interfészek mind 2. rétegbeliek, ezért azokat külön kézzel kell irányított portnak konfigurálni. Emellett még az IP-címet és más 3. rétegbeli tulajdonságait is be kell állítani. Az IP-cím beállítása után ellenőriznünk kell, hogy az IP alapú forgalomirányítás globálisan engedélyezve van-e és hogy a szükséges forgalomirányító protokollok be vannak-e állítva.
Az irányított portok használatának néhány előnye:
- Egy többrétegű kapcsolón egyszerre lehetnek SVI interfészek és irányított portok.
- A többrétegű kapcsolók mind a 2. rétegbeli, mind a 3. rétegbeli forgalmat hardveresen irányítják, felgyorsítva ezzel a forgalomirányítást.
MEGJEGYZÉS: A Catalyst 2960-as sorozat kapcsolói nem támogatják az irányított portok használatát.