A forgalomirányítás, azaz az információ eljuttatása egy hálózaton keresztül a forrástól a célig, minden adathálózat legfontosabb feladata. Az adatok hálózatról hálózatra történő továbbítását a forgalomirányítók végzik.

A forgalomirányítók a távoli hálózatokat dinamikus irányító protokollok vagy kézzel beállított statikus útvonalak segítségével tanulják meg. Sok esetben a forgalomirányítók egyszerre mindkettőt alkalmazzák. Ez a fejezet a statikus forgalomirányítással foglalkozik.

A statikus útvonalak használata igen gyakori és alkalmazásuk nem jár akkora feldolgozási kapacitással és terheléssel, mint dinamikus irányító protokollok esetén.

A fejezetben példa hálózatokon keresztül mutatjuk be az IPv4 és IPv6 statikus útvonalak konfigurálását és a hozzá kapcsolódó hibaelhárítási módszereket. Ennek során számos különböző IOS-parancsot és parancskimenetet vizsgálunk meg. Megismerkedünk a közvetlenül csatlakozó hálózatokat és statikus útvonalakat is tartalmazó irányítótáblával.

A fejezetben összehasonlítjuk az osztály alapú és a széles körben elterjedt osztály nélküli forgalomirányítási megoldásokat is. Megismerjük az osztály nélküli, körzetek közötti forgalomirányítást (CIDR) és a változó hosszúságú alhálózati maszkok (VLSM) alkalmazását. A CIDR és a VLSM alhálózatok létrehozásával és útvonal-összegzéssel segítette az IPv4-címtér hatékonyabb kihasználását.