Az 1990-es évek elején, az internet exponenciális mértékű növekedésével együtt megnőtt az osztály alapú IP-címzést használó internetes forgalomirányítók irányítótábláinak mérete is. Ennek megoldására az IETF 1993-ban az RFC 1517 szabványában bevezette az osztály nélküli, körzetek közti forgalomirányítást (CIDR).

A CIDR az osztály alapú hálózati címzést váltotta fel, és így az A, B és C címosztályok elavulttá váltak. CIDR használatával a hálózati cím már nem határozható meg az első oktett értékéből. Helyette az alhálózati maszk, más néven hálózati előtag vagy előtag hossz (pl. /8, /19) azonosítja a cím hálózati részét.

Az internetszolgáltatók már nem csak a /8-as, /16-os vagy /24-es előtag hosszt használhatják. Így a címtér lényegesen hatékonyabban osztható ki /8 vagy annál nagyobb (pl. /9, /10, stb) előtag hossz használatával. Az ábrán látható, hogy miként lehet az ügyfelek néhány állomástól akár több száz vagy több ezer állomásig terjedő igényei szerint az IP-címek megfelelő csoportját hozzárendelni egy-egy ügyfélhálózathoz.

A CIDR csökkenti az irányítótáblák méretét és az IPv4-címtér hatékonyabb kihasználását teszi lehetővé a következők segítségével:

MEGJEGYZÉS: A szuperhálózat mindig egy összevont útvonal, de egy összevont útvonal nem mindig szuperhálózat.