A távolságvektor alapú irányító protokollok működésével ellentétben, egy kapcsolatállapot alapú irányító protokollal konfigurált forgalomirányító a többi forgalomirányítótól gyűjtött információk alapján egy teljes képet tud összeállítani a hálózat topológiájáról.

Folytatva az útjelzők analógiát, a kapcsolatállapot alapú irányító protokollok használata olyan, mintha egy teljes térképünk lenne a hálózat topológiájáról. A forrástól a célig vezető úton felesleges az útjelzők használata, mivel minden kapcsolatállapot alapú forgalomirányító ugyanolyan hálózati térképet használ. Ezek a forgalomirányítók a kapcsolatállapot-információkat használják fel a topológia térkép létrehozásához, és a topológia célhálózataihoz vezető legjobb útvonalak kiválasztásához.

A RIP-et futtató forgalomirányítók az irányítási információikat tartalmazó, periodikus frissítéseket küldenek a szomszédaiknak. A kapcsolatállapot alapú protokollok nem használnak periodikus frissítéseket. A hálózat konvergálása után kapcsolatállapot-frissítés már csak a topológia megváltozásakor kerül kiküldésre. Például az animációban lévő kapcsolatállapot-frissítést csak a 172.16.3.0 hálózat leállásakor küldik ki.

Kattintsunk az ábra Lejátszás gombjára a kapcsolatállapot műveletek megtekintéséhez.

A kapcsolatállapot alapú protokollok olyan helyzetekben működnek a legjobban, ahol:

Két kapcsolatállapot alapú IPv4 belső (IGP) protokoll létezik: