Az irányító protokollok a következő jellemzők alapján hasonlíthatók össze:
- Konvergencia sebesség - A konvergencia sebesség határozza meg, hogy a hálózat forgalomirányítói milyen gyorsan végzik az irányítási információk megosztását és az ismereteik mikorra válnak egységessé. Minél gyorsabb a konvergencia, annál jobb a protokoll. Irányítási hurkok akkor alakulhatnak ki, ha az inkonzisztens irányítótáblák frissítése a lassú konvergencia miatt nem követi a hálózat változásait.
- Skálázhatóság - A skálázhatóság határozza meg, hogy mekkora méretűre nőhet egy hálózat a telepített irányító protokoll használata mellett. Minél nagyobb egy hálózat, annál jobban skálázható irányító protokollra van szükség.
- Osztály alapúság vagy osztály nélküliség (VLSM használata) - Az osztály alapú irányító protokollok frissítései nem tartalmazzák az alhálózati maszkot és nem támogatják a VLSM-et. Az osztály nélküli protokollok frissítéseiben viszont megtalálható az alhálózati maszk. Ezek a protokollok támogatják a VLSM-et és hatékonyabb útvonalösszegzésre képesek.
- Erőforrás használat - Az erőforrás használat az irányító protokoll hardver követelményeit foglalja magában, mint például a memória (RAM), a processzor és a kapcsolat sávszélességének használata. A magasabb erőforrás követelmények nagyobb teljesítményű hardvert igényelnek a csomagtovábbítási folyamat és az irányító protokoll működésének támogatásához.
- Üzembe helyezés és karbantartás - Az üzembe helyezés és karbantartás azt a tudásszintet írja le, amely a rendszergazda számára szükséges a hálózat kiépítéséhez és működtetéséhez egy adott irányító protokoll használata mellett.
Az ábrán látható táblázat az irányító protokollok jellemzőit foglalja össze.