A belső átjáró irányító protokoll (Interior Gateway Routing Protocol, IGRP) volt 1984-ben a Cisco első, IPv4 alapú irányító protokollja. A következő jellemzőkkel rendelkezett:
- A sávszélesség, a terhelés, a késleltetés és a megbízhatóság alapján határozza meg az összetett mértéket.
- Alapértelmezés szerint az útvonalfrissítéseket 90 másodpercenként küldi szórásos üzenetként.
1992-ben az IGRP-t a továbbfejlesztett IGRP (Enhanced IGRP, EIGRP) váltotta fel. Ahogy a RIPv2, az EIGRP is támogatja a VLSM-et és a CIDR-t. Ezen felül a megnövelt hatékonyság, a csökkentett útvonalfrissítések és a biztonságos üzenetváltás jellemzi.
Az ábrán lévő táblázat az IGRP és EIGRP közötti különbségeket foglalja össze.
Az EIGRP-ben vezették be a következőket:
- Korlátozottan eseményvezérelt frissítések - Nem küld rendszeres időközönként frissítéseket. Topológiaváltozásokat követően csak az irányítótábla megváltozott részeit hirdetik tovább. Ez csökkenti az irányító protokoll által a hálózatra gyakorolt terhelést. A korlátozott eseményvezérelt frissítések azt jelentik, hogy az EIGRP csak annak a szomszédjának küld frissítést, amelyiknek szüksége van rá. Így kevesebb sávszélességet használ, különösen akkor, ha nagyméretű és sok útvonallal rendelkező hálózatokról van szó.
- Ébrenléti hello üzenet - A szomszédos forgalomirányítók a szomszédsági viszony fenntartása érdekében rendszeres időközönként kisméretű hello üzeneteket küldenek egymásnak. A normál működés során ez a hálózati erőforrások csak egy nagyon kismértékű kihasználását eredményezi a rendszeres frissítésekkel ellentétben.
- Topológiatábla fenntartása - A topológiatábla a szomszédoktól érkezett összes útvonalat (nem csak a legjobbakat) tartalmazza. A DUAL algoritmus tartalék útvonalakat szúrhat be az EIGRP topológiatáblába.
- Gyors konvergencia - Általában ez a leggyorsabb konvergenciájú belső protokoll, mivel a tartalék útvonalak nyilvántartása révén szinte azonnali konvergenciát képes biztosítani. Ha egy elsődleges útvonal kiesik, a forgalomirányító a tartalékként azonosított útvonalat tudja használni. A tartalék útvonalra történő átállás azonnali, és nem jár további forgalomirányítók bevonásával.
- Több hálózati rétegbeli protokoll támogatása - Az EIGRP protokollfüggő modulokat (Protocol Dependent Modules, PDM) használ. Ez azt jelenti, hogy az EIGRP az egyetlen olyan protokoll, amely az IPv4 és IPv6 protokollon kívül például az IPX és AppleTalk támogatását is tartalmazza.