Mindössze két kapcsolatállapot alapú protokoll létezik, az OSPF és az IS-IS.

Közülük a legrövidebb út protokoll (OSPF) a népszerűbb. A protokoll fejlesztését az Internet Engineering Task Force (IETF) OSPF-munkacsoportja végezte. Az OSPF fejlesztése 1987-ben kezdődött, és jelenleg két változata van használatban:

MEGJEGYZÉS: Az OSPFv3 címcsaládok (Address Families) funkció használatával a protokoll képes az IPv4 és IPv6 támogatására is.

Az IS-IS protokollt a Nemzetközi Szabványügyi Hivatal (Organization for Standardization, ISO) fejlesztette ki és az ISO10589-ben írta le.

Az IS-IS-t eredetileg az OSI és nem pedig a TCP/IP protokollkészlet számára tervezték. Az IP-hálózatok támogatását később az Integrált IS-IS vagy más néven Duális IS-IS változat tartalmazta. Bár az IS-IS elsősorban internetszolgáltatók által használt protokollként ismert, egyre több vállalat kezdte el használni a protokollt a saját hálózatában.

Az OSPF és az IS-IS sok hasonlóságot mutat, de számosban dologban eltérnek egymástól. Több olyan, az OSPF illetve az IS-IS mellett érvelő csoport létezik, amely az egyik protokoll előnyeit méltatja a másikkal szemben. A szükséges irányítási funkciók ellátására mindkét irányító protokoll képes.