Hello csomag
Az 1-es típusú OSPF csomag a Hello csomag. A Hello csomagokat az alábbi esetekben használják:
- Az OSPF szomszédok felderítése és a szomszédsági kapcsolatok kialakítása.
- Azon paraméterek hirdetése, melyekben a két forgalomirányítónak meg kell egyeznie, hogy szomszédsági kapcsolatba kerülhessenek.
- A kijelölt forgalomirányító (Designated Router, DR) és a tartalék kijelölt forgalomirányító (Backup Designated Router, BDR) kiválasztása a többes hozzáférésű hálózatok esetében, mint pl. az Ethernet és a Frame Relay. Pont-pont kapcsolatok esetén nincs szükség DR-re és BDR-re.
Az ábra az 1-es típusú Hello csomag mezőit szemlélteti. Az ábrán látható lényegesebb mezők az alábbiak:
- Típus (Type) – A csomag típusát határozza meg. Az egyes (1) a Hello csomag típust jelöli. A 2-es érték a DBD csomagot jelenti, a 3-as az LSR csomagot, a 4-es az LSU csomagot és az 5-ös pedig az LSAck csomagot.
- Forgalomirányító azonosító (Router ID) – 32 bites mező, pontozott decimális formában (egy IPv4 cím), mely egyértelműen azonosítja a forrás (kezdeményező) forgalomirányítót.
- Területazonosító (Area ID) - Azt a területet jelöli, ahonnan a csomag származik.
- Hálózati maszk (Network Mask) – A küldő interfészhez tartozó alhálózati maszk.
- Hello időintervallum (Hello Interval) – A Hello csomagok küldésének gyakoriságát adja meg másodpercben. A Hello időintervallum alapértelmezett értéke többes hozzáférésű hálózatok esetében 10 másodperc. Ezen időzítő értékének a szomszédos forgalomirányítókon meg kel egyeznie. Ellenkező esetben a szomszédsági kapcsolat nem jön létre.
- Forgalomirányító prioritás (Router Priority) – A DR/BDR választás során használatos. Az OSPF forgalomirányítók alapértelmezett prioritása 1, amelynek 0 és 255 közötti értékre manuálisan megváltoztatható. Minél magasabb az érték, annál valószínűbb, hogy egy forgalomirányító DR lesz az adott kapcsolaton.
- „Halott” intervallum (Dead Interval) – Másodpercekben mérve az az időtartam, amennyit egy forgalomirányító a szomszédjának az üzenetére vár, mielőtt azt elérhetetlennek nyilvánítaná. Alapértelmezés szerint egy forgalomirányító "halott" időtartama a Hello időintervallumnak a négyszerese. Ezen időtartamnak is azonosnak kell lennie a szomszédos forgalomirányítókon. Ellenkező esetben a szomszédsági kapcsolat nem jöhet létre.
- Kijelölt forgalomirányító (Designated Router, DR) – A DR forgalomirányító azonosítója.
- Tartalék kijelölt forgalomirányító (Backup Designated Router, BDR) – A BDR forgalomirányító azonosítója.
- A szomszédok listája (List of Neighbors) – Valamennyi szomszédsági kapcsolatban lévő forgalomirányító azonosítóját felsoroló lista.
További információkért kattintsunk a kijelölt mezőkre!