Amikor az OSPF-et engedélyezzük egy interfészen, a forgalomirányítónak meg kell határoznia, hogy van-e az adott kapcsolaton OSPF szomszédja. Ennek érdekében a forgalomirányító valamennyi OSPF interfészén Hello csomagokat küld szét, benne a saját forgalomirányító azonosítójával (router ID). Egy OSPF folyamatban az OSPF forgalomirányító azonosító szolgál az egyes forgalomirányítók OSPF területen belüli egyedi azonosítására. A forgalomirányító azonosító egy IP-cím, melyet az egyes OSPF forgalomirányítókhoz vannak hozzárendelve.
Amikor egy szomszédos OSPF forgalomirányító olyan Hello csomagot kap, melyben a forgalomirányító azonosító még nem szerepel a szomszédsági listájában, akkor megpróbál az új kezdeményező forgalomirányítóval szomszédsági kapcsolatot létesíteni.
Nézzük az 1. ábra R1 forgalomirányítóját! Amikor az OSPF-et engedélyezzük, akkor a már engedélyezett Gigabit Ethernet 0/0 interfész Down állapotból Init állapotba lép. Az R1 forgalomirányító elkezd Hello csomagokat küldeni valamennyi OSPF interfészén, hogy felderítse az OSPF szomszédjait és szomszédsági kapcsolatot alakítson ki velük.
A 2. ábrán az R2 Hello csomagot kap R1-től és ezt követően felveszi az R1 forgalomirányító ID-jét a szomszédsági listájába. Ezek után az R2 Hello csomagot küld R1-nek. A csomag tartalmazza az R2 forgalomirányító azonosítóját és ugyanezen interfészhez tartozó szomszédok listájában az R1 forgalomirányító azonosítóját.
A 3. ábrán R1 fogadja a Hello-t és hozzáadja R2 forgalomirányító azonosítóját a szomszédsági listájához. Azt is felismeri, hogy a saját forgalomirányító azonosítója szerepel a Hello csomag szomszédság listájában. Amikor egy forgalomirányító olyan Hello csomagot kap, amiben a saját forgalomirányító azonosítója szerepel a szomszédsági listában, akkor az Init állapotból áttér a kétirányú (Two-Way) állapotba.
A kétirányú állapotban végzett tevékenységek függenek a két forgalomirányító közötti kapcsolat típusától:
- Ha a két, szomszédsági kapcsolatban lévő, forgalomirányító között pont-pont kapcsolat van, akkor azonnal továbblépnek a kétirányú állapotból az adatbázis szinkronizációs fázisba.
- Ha a forgalomirányítók ugyanarra az Ethernet hálózatra kapcsolódnak, akkor először kijelölt forgalomirányítót (DR) és tartalék kijelölt forgalomirányítót (BDR) kell választaniuk.
Mivel R1 és R2 egymáshoz Ethernet hálózaton keresztül kapcsolódik, ezért DR és BDR választás történik. Ahogy azt a 4. ábra mutatja, R2 lesz a DR és R1 a BDR. Ez a folyamat csak olyan többes hozzáférésű hálózatokon zajlik, mint pl. az Ethernet LAN.
A Hello csomagokat folyamatosan küldik a forgalomirányítási adatok karbantartásának érdekében.