Amikor az OSPF-et engedélyezzük egy interfészen, a forgalomirányítónak meg kell határoznia, hogy van-e az adott kapcsolaton OSPF szomszédja. Ennek érdekében a forgalomirányító valamennyi OSPF interfészén Hello csomagokat küld szét, benne a saját forgalomirányító azonosítójával (router ID). Egy OSPF folyamatban az OSPF forgalomirányító azonosító szolgál az egyes forgalomirányítók OSPF területen belüli egyedi azonosítására. A forgalomirányító azonosító egy IP-cím, melyet az egyes OSPF forgalomirányítókhoz vannak hozzárendelve.

Amikor egy szomszédos OSPF forgalomirányító olyan Hello csomagot kap, melyben a forgalomirányító azonosító még nem szerepel a szomszédsági listájában, akkor megpróbál az új kezdeményező forgalomirányítóval szomszédsági kapcsolatot létesíteni.

Nézzük az 1. ábra R1 forgalomirányítóját! Amikor az OSPF-et engedélyezzük, akkor a már engedélyezett Gigabit Ethernet 0/0 interfész Down állapotból Init állapotba lép. Az R1 forgalomirányító elkezd Hello csomagokat küldeni valamennyi OSPF interfészén, hogy felderítse az OSPF szomszédjait és szomszédsági kapcsolatot alakítson ki velük.

A 2. ábrán az R2 Hello csomagot kap R1-től és ezt követően felveszi az R1 forgalomirányító ID-jét a szomszédsági listájába. Ezek után az R2 Hello csomagot küld R1-nek. A csomag tartalmazza az R2 forgalomirányító azonosítóját és ugyanezen interfészhez tartozó szomszédok listájában az R1 forgalomirányító azonosítóját.

A 3. ábrán R1 fogadja a Hello-t és hozzáadja R2 forgalomirányító azonosítóját a szomszédsági listájához. Azt is felismeri, hogy a saját forgalomirányító azonosítója szerepel a Hello csomag szomszédság listájában. Amikor egy forgalomirányító olyan Hello csomagot kap, amiben a saját forgalomirányító azonosítója szerepel a szomszédsági listában, akkor az Init állapotból áttér a kétirányú (Two-Way) állapotba.

A kétirányú állapotban végzett tevékenységek függenek a két forgalomirányító közötti kapcsolat típusától:

Mivel R1 és R2 egymáshoz Ethernet hálózaton keresztül kapcsolódik, ezért DR és BDR választás történik. Ahogy azt a 4. ábra mutatja, R2 lesz a DR és R1 a BDR. Ez a folyamat csak olyan többes hozzáférésű hálózatokon zajlik, mint pl. az Ethernet LAN.

A Hello csomagokat folyamatosan küldik a forgalomirányítási adatok karbantartásának érdekében.