Ahogy azt az 1. ábra is mutatja, a passive-interface forgalomirányító konfigurációs parancs használatával egy adott interfészen meggátolhatjuk a forgalomirányítási üzenetek küldését úgy, hogy a hálózatot más forgalomirányítók felé tovább hirdethetjük. Konkrétan a parancs egy adott interfészen leállítja a forgalomirányítási üzenetek kiküldését. Azonban a hálózat, amelyhez az adott interfész tartozik továbbra is hirdetésre kerül más interfészek forgalomirányítási üzeneteiben.

Vegyük például azt az esetet, amikor az R1-nek, az R2-nek és az R3-nak fölösleges OSPF üzeneteket továbbítania LAN interfészeire. A konfiguráció az R1 forgalomirányító G0/0 interfészét passzívra állítja.

Fontos tudnunk, hogy passzív interfészen keresztül nem alakulhat ki szomszédsági viszony. Ez azért van, mert ezeken az kapcsolatállapot üzenetek sem küldhetők, illetve nyugtázhatók.

A show ip protocols parancs segítségével ellenőrizhetjük a Gigabit Ethernet interfész passzív állapotát, ahogy azt a 2. ábra is szemlélteti. Figyeljük meg, hogy a G0/0 interfész most a lista passzív interfészek (Passive Interface) részében szerepel! A 172.16.1.0 hálózat pedig a listában továbbra is a hirdetett hálózatok között van, azaz útvonalként szerepel az R2 és R3 felé küldött OSPF frissítésekben.

MEGJEGYZÉS: Mind az OSPFv2, mind az OSPFv3 támogatja a passive-interface parancsot.

Konfiguráljuk passzívnak a 3. ábrán lévő parancsszimulátorral az R2 forgalomirányító LAN interfészét!

Alternatívaként valamennyi interfészt egyszerre is passzívvá tehetjük a passive-interface default parancs kiadásával. Ezesetben azon interfészeket, amiknek nem kell passzívnak lenniük újra engedélyezhetjük a no passive-interface parancs kiadásával.

Folytassuk a 3. ábrán a parancsszimulátorral, és konfiguráljuk R3 forgalomirányító LAN interfészét is passzívnak!

MEGJEGYZÉS: A parancsszimulátor használata közben figyeljük meg az OSPF állapot információs üzeneteket, ahogy az interfészek mind passzívvá, majd a két soros interfész újra aktívvá válik!