Wprawdzie przełączniki filtrują większość ramek na podstawie adresów MAC, jednak nie filtrują ramek rozgłoszeniowych. Aby inne przełączniki w sieci LAN mogły otrzymać ramki rozgłoszeniowe, każdy przełącznik musi wysyłać takie ramki na wszystkie swoje porty. Zbiór wzajemnie połączonych przełączników tworzy jedną domenę rozgłoszeniową. Tylko urządzenia warstwy sieci, takie jak router, mogą podzielić domenę rozgłoszeniową warstwy drugiej. Umożliwiają one segmentację zarówno domeny kolizyjnej, jak i domeny rozgłoszeniowej.

Gdy urządzenie wysyła ramkę rozgłoszeniową, docelowy adres MAC ustawiany jest jako same binarne jedynki. Ramka z takim adresem odbierana jest przez wszystkie urządzenia w domenie zgłoszeniowej.

Domena rozgłoszeniowa warstwy drugiej nazywana jest domeną rozgłoszeniową MAC. Domena rozgłoszeniowa MAC zawiera wszystkie urządzenia w sieci LAN, które otrzymują ramki rozgłoszeniowe wysłane przez hosta.

Naciśnij przycisk Odtwórz, aby zobaczyć ten proces w pierwszej części animacji.

Kiedy przełącznik otrzymuje ramkę rozgłoszeniową, przekazuje ją na wszystkie porty, z wyjątkiem portu wejściowego. Każde urządzenie podłączone do przełącznika otrzymuje kopię ramki rozgłoszeniowej i analizuje ją. Ramki rozgłoszeniowe są czasami używane do wstępnej lokalizacji innych urządzeń i usług sieciowych, ale zmniejszają one również wydajność sieci. Szerokość pasma w sieci jest zużywana do przesyłania ruchu rozgłoszeniowego. Zbyt dużo rozgłoszeń oraz znaczny ruch w sieci może doprowadzić do przeciążenia - spadku wydajności sieci.

Kiedy są ze sobą połączone dwa przełączniki, domena rozgłoszeniowa rozszerza się, jak zostało to przedstawione w drugiej części animacji. W takim przypadku ramka rozgłoszeniowa jest przekazywana na wszystkie podłączone porty przełącznika S1. Przełącznik S1 jest podłączony do S2. Dlatego też ramka taka jest następnie przekazywana do wszystkich urządzeń podłączonych do przełącznika S2.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.