Można na nim zauważyć trend w sieciach polegający na konwergencji usług, poprzez użycie jednego zestawu przewodów i urządzeń do obsługi transmisji danych, głosu i obrazu. Dodatkowo, wystąpiły znaczne zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw. Pracownicy nie muszą już przebywać w biurze i nie są ograniczeni barierami geograficznymi. Zasoby muszą być teraz bezproblemowo dostępne z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Architektura nieograniczonej sieci Cisco obejmuje różne elementy, od przełączników po bezprzewodowe punkty dostępowe, które działają wspólnie w celu umożliwienia użytkownikowi uzyskanie dostępu do zasobów z każdego miejsca i w dowolnym czasie.

Tradycyjny trójwarstwowy model sieci dzieli ją na warstwy dostępu, dystrybucji i rdzeniową, i umożliwia optymalizowanie każdej części sieci pod kątem specjalnych funkcjonalności. Zapewnia on modułowość, odporność i elastyczność, a także stanowi podstawę, która umożliwia projektantom sieci dodawanie funkcji bezpieczeństwa, mobilności oraz jednolitej komunikacji. W niektórych sieciach separacja warstw dystrybucji i rdzeniowej nie jest wymagana. W takich sieciach funkcjonalności tych dwóch warstw są często połączone.

Przełączniki LAN używają układów ASIC do przekazywania ramek bazując na docelowych adresach MAC. Aby przełącznik mógł przekazać ramki, w pierwszej kolejności musi użyć adresu źródłowego ramki przychodzącej w celu zbudowania tablicy adresów MAC w pamięci skojarzeniowej (CAM). Jeżeli tablica adresów MAC przełącznika zawiera już wpis zgodny z adresem docelowym MAC, to ramka z takim adresem zostanie przekazana na jeden określony port. W przypadku gdy docelowy adres MAC nie jest obecny w tablicy przełącznika, ramka z takim adresem zostanie wysłana na wszystkie porty urządzenia z wyjątkiem portu wejściowego.

Przełączniki mogą używać jednej z dwóch metod przełączania: store-and-forward lub cut-through. Metoda store-and-forward odczytuje całą ramkę i przed dalszym wysłaniem, sprawdza jej poprawność przy użyciu sumy kontrolnej. Metoda cut-through odczytuje tylko pierwszą część ramki i zaczyna ją wysyłać, jak tylko odczyta adres docelowy. Metoda jest bardzo szybka, jednakże nie sprawdza błędów ramki przed jej wysłaniem.

Każdy port przełącznika tworzy oddzielną domenę kolizyjną, w której możliwa jest bardzo szybka komunikacja w trybie pełnego dupleksu. Porty przełącznika nie blokują ramek rozgłoszeniowych, stąd łączenie przełączników rozszerza rozmiar domeny rozgłoszeniowej, często powodując spadek wydajności sieci.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.