Topologia pokazana na rysunku 1 służy do zaprezentowania konfiguracji DHCP. R1 jest skonfigurowany do dostarczania usługi DHCPv4. PC1 nie został włączony, dlatego nie ma adresu IP.

Polecenie przedstawione na rysunku 2 show running-config | section dhcp wyświetla poszczególne polecenia DHCPv4 wykonane dla R1. Opcja | section dhcp powoduje wyświetlanie tylko poleceń związanych z konfiguracją DHCPv4.

Na rysunku 3 pokazano działanie DHCPv4, które jest weryfikowane przy użyciu polecenia show ip dhcp binding . Polecenie to wyświetla listę wszystkich powiązań adresów IPv4 z adresami MAC, wykonanych przez usługę DHCPv4. Drugie polecenie na rysunku 3, show ip dhcp server statistics służy do sprawdzenia, czy komunikaty DHCP są odbierane lub wysyłane przez router. Polecenie to wyświetla informacje dotyczące liczby komunikatów DHCPv4, które zostały wysłane i odebrane.

Z obserwacji wyników tych poleceń wynika, że obecnie nie istnieją żadne powiązania, a statystyki nie pokazują żadnych komunikatów wysyłanych ani odebranych. W tym momencie żadne urządzenie nie zażądało jeszcze usług DHCPv4 z routera R1.

Na rysunku 4 przedstawiono rezultaty polecenia show ip dhcp server statistics po włączeniu i uruchomieniu komputerów PC1 i PC2.

Z obserwacji wyników tych poleceń wynika, że teraz adresy 192.168.10.10 and 192.168.11.10 zostały przypisane do adresów MAC. Statystyki pokazują również, że w sieci zostały przesłane pakiety DHCPDISCOVER, DHCPREQUEST, DHCPOFFER, DHCPACK.

Na rysunku 5 pokazano użycie polecenia ipconfig /all na komputerze PC1, które wyświetla parametry TCP/IP. Ponieważ PC1 został podłączony do segmentu sieci 192.168.10.0/24, to automatycznie otrzymał sufiks DNS, adres IPv4, maskę podsieci, bramę domyślną i adres serwera DNS z tej puli. Nie jest wymagana żadna dodatkowa konfiguracja interfejsu routera. Jeśli komputer jest podłączony do segmentu sieci, który ma dostępną pulę DHCPv4, to może on automatycznie uzyskać adres IPv4 z odpowiedniej puli.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.