Problemy z DHCPv4 mogą wystąpić z wielu powodów, takich jak wady oprogramowania systemów operacyjnych, sterowników kart sieciowych lub agentów przekazywania DHCP, ale najczęściej są to problemy związane z konfiguracją. Ze względu na liczbę obszarów potencjalnie problematycznych wymagane jest systematyczne podejście do rozwiązania problemu, co pokazano na rysunku.

Zadanie 1: Usuń konflikty adresów IPv4

Dzierżawa adresu IPv4 może wygasnąć w kliencie wciąż podłączonym do sieci. Jeżeli klient nie odnowi dzierżawy, to serwer DHCPv4 może przypisać ten adres IPv4 do innego klienta. Gdy klient zostanie zrestartowany, to zażąda adresu IPv4. Jeśli serwer DHCPv4 nie zareaguje odpowiednio szybko, to klient otrzyma ostatni adres IPv4. W takim przypadku pojawia się sytuacja, w której dwaj klienci używają tego samego adresu IPv4, tworząc konflikt.

Polecenie show ip dhcp conflict wyświetla wszystkie konflikty adresów zarejestrowane przez serwer DHCPv4. Serwer używa polecenia ping do wykrywania klientów. Klient używa protokołu Address Resolution Protocol (ARP) w celu wykrycia konfliktów. Jeżeli zostanie wykryty konflikt adresów, to dany adres jest usuwany z puli i nie jest przypisywany aż do momentu rozwiązania konfliktu przez administratora.

Na poniższym przykładzie wyświetlono adresy IP mające konflikt z serwerem DHCP. Wyświetlono również metodę i czas wykrycia dla konflikt adresów IP z tymi, które serwer DHCP już zaoferował.

R1# show ip dhcp conflict

IP address Detection Method Detection time

192.168.10.32 Ping Feb 16 2013 12:28 PM

192.168.10.64 Gratuitous ARP Feb 23 2013 08:12 AM

Zadanie 2: Sprawdzanie połączenia fizycznego

Najpierw należy użyć polecenia show interface interface aby potwierdzić, czy sprawny jest interfejs routera działający jako brama domyślna dla klienta. Jeśli stan interfejsu jest inny niż "up", to oznacza, że port nie przekazuje ruchu, w tym żądań klientów DHCP.

Zadanie 3: Przetestowanie połączenia za pomocą statycznego adresu IP

Podczas rozwiązywania wszelkich problemów z DHCPv4 należy sprawdzić czy działa połączenie sieciowe skonfigurowanie na stacji roboczej klienta, za pomocą statycznego adresu IPv4. Jeżeli stacja robocza nie jest w stanie uzyskać dostępu do zasobów sieciowych przy pomocy statycznie skonfigurowanego adresu IPv4, to znaczy że przyczyną problemu nie jest DHCPv4. W tym przypadku wymagany jest proces rozwiązywania problemów związanych z komunikacją w sieci.

Zadanie 4: Sprawdzanie konfiguracji portu przełącznika

Jeżeli klient DHCPv4 nie jest w stanie uzyskać adresu IPv4 z serwera DHCPv4 podczas startu, to należy wymusić uzyskanie adresu z serwera DHCPv4 za pomocą ręcznego wysłania żądania DHCPv4.

Uwaga: Jeżeli pomiędzy klientem i serwerem DHCPv4 znajduje się przełącznik, a klient nie jest w stanie uzyskać konfiguracji DHCP, to przyczyną mogą być problemy z konfiguracją portu przełącznika. Przyczyny te mogą dotyczyć problemów z magistralą, agregacją portów lub protokołami STP i RSTP. Konfiguracja portów w trybie PortFast i trybie "edge" może rozwiązać najczęstsze problemy, które występują po stronie klienta DHCPv4 podczas początkowej instalacji przełącznika Cisco.

Zadanie 5: Testowanie działania DHCPv4 w tej samej podsieci lub tej samej sieci VLAN

Ważnym jest, aby sprawdzić czy DHCPv4 działa poprawnie, gdy klient jest w tej samej podsieci lub VLAN, co serwer DHCPv4. Jeśli DHCPv4 działa poprawnie, gdy klient jest w tej samej podsieci lub VLAN, to problemem może być konfiguracja agenta przekazywania DHCP. Jeżeli problem nie ustępuje nawet podczas testowania DHCPv4 w tej samej podsieci lub sieci VLAN, w której znajduje się serwer DHCPv4, to może to oznaczać problem z samym serwerem DHCPv4.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.