Na rysunku 1 pokazano zarówno bezstanowy jak i stanowy protokół DHCPv6, rozpoczynający się komunikatem ICMPv6 RA wysyłanym z routera. Komunikat RA może być ogłaszany okresowo lub na zamówienie wymuszone komunikatem RS przez urządzenie.

Jeżeli w komunikacie RA został wskazany bezstanowy bądź stanowy protokół DHCPv6, to urządzenie rozpoczyna komunikację typu DHCPv6 klient/serwer.

Komunikacja DHCPv6

Gdy w komunikacie RA pojawia się bezstanowy DHCPv6 lub stanowy DHCPv6, to rozpoczyna się komunikacja DHCPv6. Komunikaty DHCPv6 są przesyłane przez protokół UDP. Komunikaty DHCPv6 od serwera do klienta używają portu docelowego UDP 546. Komunikaty DHCPv6 od klienta do serwera używają portu docelowego UDP 547.

Teraz klient DHCPv6 musi zlokalizować serwer DHCPv6. Na rysunku 2 pokazano jak klient wysyła komunikat DHCPv6 SOLICIT do zarezerwowanego adresu multicast IPv6 wszystkich serwerów DHCPv6, czyli FF02::1:2. Ten adres typu multicast ma zasięg lokalny co oznacza, że routery nie przekazują dalej tych komunikatów.

Jeden lub więcej serwerów DHCPv6 wysyłają komunikat DHCPv6 ADVERTISE, co pokazano na rysunku 3. Komunikat ADVERTISE informuje klienta, że ​​serwer DHCPv6 udostępnia usługi DHCPv6.

Na rysunku 4 klient wysyła do serwera komunikat DHCPv6 REQUEST lub INFORMATION-REQUEST, w zależności od tego, czy używany jest stanowy, czy bezstanowy DHCPv6.

Serwer wysyła komunikat DHCPv6 REPLY do klienta, zawierający informacje wymagane w komunikacie REQUEST lub INFORMATION-REQUEST, co pokazano na rysunku 5.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.