Jak pokazano na rysunku 1, wymagane są cztery kroki, aby skonfigurować router jako serwer DHCPv6:

Krok 1. Włączenie routingu IPv6

Użycie polecenia ipv6 unicast-routing jest wymagane, aby umożliwić routing IPv6. Polecenie to nie jest wymagane, aby router był bezstanowym serwerem DHCPv6, ale jest wymagane do wysyłania komunikatu ICMPv6 RA.

Krok 2. Konfigurowanie puli DHCPv6

Polecenie ipv6 dhcp pool pool-name tworzy pulę i przechodzi do trybu konfiguracji DHCPv6, identyfikowanego przez znak zachęty Router(config-dhcpv6)# .

Krok 3. Konfigurowanie parametrów puli

Podczas procesu SLAAC klient otrzymał informacje, potrzebne do utworzenia globalnego adresu unicast IPv6. Klient otrzymał również informacje o bramie domyślnej - użył adresu źródłowego IPv6 z komunikatu RA, będącego adresem łącza lokalnego w routerze. Jednakże bezstanowy serwer DHCPv6 może zostać skonfigurowany do dostarczania dodatkowych informacji, które nie mogły być umieszczone w komunikacie RA, jak na przykład adres serwera DNS i nazwa domeny.

Krok 4. Konfigurowanie interfejsu DHCPv6

Polecenie ipv6 dhcp server pool-name wykonywane w trybie konfiguracji interfejsu, przyporządkowuje pulę DHCPv6 do interfejsu. Router odpowiada na żądania bezstanowego DHCPv6 na tym interfejsie, używając informacji zawartych w podanej puli. Flaga O musi być zmieniona z 0 na 1 za pomocą polecenia trybu konfiguracji interfejsu ipv6 nd other-config-flag. Komunikaty RA wysyłane z tego interfejsu określają dzięki temu poleceniu, że dodatkowe informacje są dostępne z bezstanowego serwera DHCPv6.

Przykład bezstanowego serwera DHCPv6

Rysunek 2 przedstawia przykładową konfigurację routera jako bezstanowego serwera DHCPv6. Router R3 jest klientem DHCPv6. R3 jest skonfigurowany jako klient, aby pomóc zweryfikować działanie bezstanowego DHCPv6.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.