Połączenie magistralowe, VLAN trunk lub po prostu trunk jest to połączenie typu punkt-punkt pomiędzy dwoma urządzeniami, które przenosi ruch z więcej niż jednej sieci VLAN. Połączenie trunk rozszerza zasięg sieci VLAN na całą sieć. Przełączniki Cisco zapewniają obsługę protokołu IEEE 802.1Q dla połączeń trunk opartych na interfejsach Fast Ethernet, Gigabit Ethernet i 10-Gigabit Ethernet.

Sieci VLAN nie byłyby zbyt użyteczne bez połączeń trunk. Połączenia trunk umożliwiają aby cały ruch sieci VLAN przesyłany był pomiędzy przełącznikami, tak aby urządzenia, które znajdują się w tych samych sieciach VLAN, ale podłączone są do innych przełączników, mogły komunikować się wzajemnie bez udziału urządzenia typu router.

Połączenie trunk nie należy do konkretnej sieci VLAN, lecz służy jako kanał transmisyjny dla wielu sieci VLAN między przełącznikami i routerami. Trunk może być również używany pomiędzy urządzeniami sieciowymi i serwerami lub innymi urządzeniami, które wyposażone są w kartę sieciową z obsługą 802.1Q. Domyślnie na przełącznikach Cisco Catalyst port trunk przepuszcza wszystkie sieci VLAN.

Na rysunku łącza między przełącznikami S1 i S2 oraz S1 i S3 są skonfigurowane aby przesyłać ruch pochodzący z sieci VLAN 10, 20, 30 i 99. Ta sieć nie mogłaby działać bez połączeń trunk.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.