Sieć bez podziału na sieci VLAN

Podczas normalnej pracy przełącznik odbierający na jednym porcie ramkę rozgłoszeniową przekazuje ją przez wszystkie porty, za wyjątkiem tego, na którym otrzymał tę ramkę. Na animacji na rysunku 1 pokazano sieć, która cała jest skonfigurowana jako jedna podsieć (172.17.40.0/24) bez skonfigurowanych sieci VLAN. W rezultacie, gdy komputer (PC1) wysyła ramkę rozgłoszeniową, przełącznik S2 przesyła tę ramkę przez wszystkie porty, za wyjątkiem tego, do którego podłączony jest PC1. Ostatecznie wszystkie urządzenia w sieci otrzymują rozgłoszenie, ponieważ w sieci jest pojedyncza domena rozgłoszeniowa.

Sieć ze skonfigurowanymi sieciami VLAN

Jak pokazano na animacji na rysunku 2, sieć podzielona została na dwie sieci VLAN: urządzenia Faculty przypisane są do sieci VLAN 10, a urządzenia Student przypisane są do sieci VLAN 20. Jeśli ramka rozgłoszeniowa wysyłana jest przez komputer PC1, to przełącznik S2 przekazują ją tylko do tych portów, które obsługują sieć VLAN 10.

Porty, które tworzą połączenie pomiędzy przełącznikami S1 i S2 (porty F0/1) oraz S1 i S3 (porty F0/3) to porty trunk, które zostały skonfigurowane tak aby obsługiwać wszystkie sieci VLAN.

Kiedy przełącznik S1 otrzymuje ramkę rozgłoszeniową na porcie F0/1, przekazuje ją do jedynego portu obsługującego sieć VLAN 10, a jest nim port F0/3. Jeśli przełącznik S3 otrzymuje ramkę rozgłoszeniową na porcie F0/3, to przekazuje ją dalej do jedynego portu obsługującego sieć VLAN 10, to jest do portu F0/11. Ramka rozgłoszeniowa dociera do drugiego komputera znajdującego się w sieci VLAN 10, którym jest PC4.

Kiedy na przełączniku skonfigurowano sieci VLAN, transmisja ruchu jednostkowego, grupowego i rozgłoszeniowego z urządzenia znajdującego się w określonej sieci VLAN, ograniczona jest tylko do urządzeń znajdujących się w tej samej sieci VLAN.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.