Następnym krokiem po stworzeniu sieci VLAN jest przypisanie do nich portów. Port dostępowy może należeć w danym momencie tylko do jednej sieci VLAN; jedynym wyjątkiem jest tutaj port podłączony do telefonu IP. W tym przypadku do portu mamy przypisane dwie sieci VLAN: jedna dla ruchu głosowego i druga dla ruchu danych.

Rysunek 1 przedstawia tabelę z poleceniami Cisco IOS konfigurującymi port przełącznika w trybie dostępowym z przypisaniem go do sieci VLAN. Komenda switchport mode access jest opcjonalna, ale silnie rekomendowana jako dobra praktyka bezpieczeństwa. Tą komendą przełączamy port w tryb dostępowy na stałe.

Uwaga: Użyj komendy interface range w celu jednoczesnego skonfigurowania kilku różnych portów.

W przykładzie na rysunku 2, sieć VLAN 20 przypisana jest do portu F0/18 na przełączniku S1, a więc komputer (Student PC) znajduje się w sieci VLAN 20. Jeśli sieć VLAN 20 jest skonfigurowana na innych przełącznikach, to administrator powinien pamiętać, aby skonfigurować pozostałe studenckie komputery tak, aby były w tej samej podsieci co Student PC (172.17.20.0/24).

Użyj weryfikatora poprawności składni na rysunku 3 w celu przypisania sieci VLAN i użyj komendy show vlan brief w celu wyświetlenia zawartości pliku vlan.dat.

Polecenie switchport access vlan wymusza utworzenie sieci VLAN jeśli podana w poleceniu sieć VLAN nie istnieje na przełączniku. Na przykład, sieć VLAN 30 nie jest pokazywana przez polecenie show vlan brief wydane na przełączniku. Jeśli wydamy polecenie switchport access vlan 30 na dowolnym porcie nie posiadającym konfiguracji, to w linii komend przełącznika pojawi się komunikat:

% Access VLAN does not exist. Creating vlan 30

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.