Na rysunku komenda no vlan vlan-id wydana w trybie konfiguracji globalnej, użyta została do usunięcia z przełącznika sieci VLAN 20. Przełącznik S1 ma minimalnej wielkości konfigurację ze wszystkimi portami przypisanymi do sieci VLAN 1 i z nieużywaną siecią VLAN 20. Polecenie show vlan brief pozwala zweryfikować, że sieci VLAN 20 nie ma już w pliku vlan.dat po wydaniu komendy no vlan 20

Uwaga: Przed usunięciem sieci VLAN upewnij się, że zmieniłeś przypisanie do sieci VLAN wszystkich portów należących uprzednio do usuwanej sieci VLAN. Wszystkie porty, które nie zostaną przypisane do innej aktywnej sieci VLAN, po usunięciu sieci VLAN, do której są przypisane, stracą połączenie z pozostałymi portami przełącznika do momentu ponownego przypisania ich do aktywnej sieci VLAN.

Alternatywnie, cały plik vlan.dat można usunąć za pomocą polecenia delete flash:vlan.dat wydanego w trybie uprzywilejowanym EXEC. Skrócona wersja tego polecenia (delete vlan.dat) może być użyta, jeśli plik vlan.dat nie został przeniesiony z jego domyślnej lokalizacji. Po wydaniu tej komendy i zrestartowaniu przełącznika uprzednio skonfigurowane sieci VLAN nie będą istniały. To efektywnie przywraca przełącznik do ustawień fabrycznych w zakresie konfiguracji sieci VLAN.

Uwaga : Dla przełączników Catalyst polecenie erase startup-config musi towarzyszyć komendzie delete vlan.dat przed ponownym uruchomieniem przełącznika w celu przywrócenia wszystkich jego ustawień fabrycznych.

Przed rozpoczęciem tego kursu, zaloguj się na stronę netacad.com.